Skoda Yeti - pierwszy crossover Skody

Skoda Yeti - pierwszy crossover Skody

Skoda Yeti to osobowy crossover produkowany przez czeską markę Skoda w latach 2009-2018. Jest to mały kompaktowy samochód osobowy i pierwszy model crossover/mini SUV w historii Skody. Model zadebiutował na targach motoryzacyjnych w Genewie w 2009 roku. Stylowo i koncepcyjnie bazuje na modelu Skody Yeti Concept. Technicznie rzecz biorąc, Yeti bazuje na rozwiązaniach modeli Octavii 4x4 (Haldex) oraz Golfa VI. Jest dostępny tylko w wersji nadwozia jako 5-drzwiowy SUV. 

Crossover Yeti ma trzy wersje silników benzynowych – 1.2 TSI (105 KM), 1.4 TSI i 1.8 TSI. Są też silniki wysokoprężne. Najsłabszy z nich to 1.6 TDI, ale od 2015 roku będzie można spotkać tylko 2.0 TDI (110, 150, 140, 170 KM). W napędach 4x4 umieszczano zazwyczaj mocniejsze silniki. Były to głównie 150 i 170 KM. Skoda Yeti oferuje cztery wersje wyposażenia: Yeti, Active, Ambition i Experience. W standardzie są m.in. elektryczne szyby przednie i lusterka wsteczne, lampy przeciwmgielne oraz system VarioFlex.

Kokpit Octavii II został przeniesiony do Skody Yeti bez większych modyfikacji. Po liftingu jest wiele ciekawych wersji kolorystycznych do wyboru, który wprowadza do wnętrza, w tym nowy projekt kierownicy. W zależności od wyposażenia auta konsola środkowa do wyboru jest z dużym ekranem multimedialnym lub z małym radiem z kieszonką na drobne przedmioty. 

Zmodernizowana wersja została wystawiona na targach motoryzacyjnych w Paryżu w 2012 roku. Wprowadzono zmiany, które obejmują nowe reflektory ze zintegrowanymi światłami do jazdy dziennej z przodu pojazdu, nową osłonę chłodnicy, zderzak i maskę. Zmodyfikowana została również tylna klapa, tylne światła i zderzak. Wewnątrz pojazdu zastosowano nową kierownicę, a także rozszerzono listę wyposażenia standardowego i opcjonalnego. Jako pierwszy samochód Skody został wyposażony w tylną kamerę cofania. Wersja z napędem na cztery koła wyposażona została w sprzęgło Haldex piątej generacji. Samochód występuje w wersji miejskiej oraz w wersji terenowej, różnica polega na plastikowych nakładach na karoserii.

 

Skoda Yeti - pierwszy crossover Skody
Skoda Yeti - pierwszy crossover Skody
Skoda Yeti - pierwszy crossover Skody