Toyota Auris - kompaktowe auto japońskiego koncernu

Toyota Auris - kompaktowe auto japońskiego koncernu

Toyota Auris to model segmentu C (niższy średni poziom) produkowany od 2007 roku. Technicznie Auris jest spokrewniony z Toyotą Corollą – od początku ma tę samą podłogę i wiele innych elementów konstrukcyjnych. Nazwa Auris pochodzi od łacińskiego „aurum” („złoto”). Samochód ten zastąpił hatchbacka Toyotę Corollę i oferuje tylko nadwozie typu hatchback z trzema lub pięcioma drzwiami. Wygląd zewnętrzny jest bardzo nowoczesny. Wnętrze Toyoty jest bardzo przestronne. Fotele są duże i solidne, dzięki czemu nie męczą nawet podczas długich podróży. Jednak przednie fotele nie mają bocznego podparcia. Deska rozdzielcza ma prosty wygląd i rozbudowane funkcje. 

Auris oferuje różne poziomy wyposażenia wnętrza. Do najbardziej podstawowych części należą: dwie przednie i dwie boczne poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, ABS z EBD i ESP oraz klimatyzacja manualna i radio. Oferta silników jest równie bogata jak wyposażenie. W latach 2007-2008 dostarczano silnik 1,4 litra o mocy 97 KM (130 Nm). W 2008 roku został zastąpiony mniejszym, takim jak znany z Yarisa, 1,3-litrową jednostką o mocy 101 KM i momencie obrotowym 132 Nm.

Toyota Auris I po raz pierwszy oficjalnie zadebiutowała podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu w 2006 roku. W 2009 roku samochód przeszedł lifting. Unowocześniono karoserię, wykończenie wnętrza i wyposażenie pojazdu, a także gamę jednostek napędowych. W 2010 roku wprowadzono wersję z napędem hybrydowym. Toyota Auris II zadebiutowała oficjalnie we Frankfurcie w 2012 roku. Samochód wprowadził również dwie wersje nadwozia: hatchback i kombi. W porównaniu z modelem pierwszej generacji samochód uzyskał ostrzejsze linie nadwozia i bardziej wyrazistą stylistykę. W 2013 roku wprowadzono na rynek wersję sedan pod nazwą Corolla XI. Na początku 2015 roku samochód przeszedł lifting. Zmienił się kształt karoserii auta, jakość wnętrza auta jest wyższa i jest on wyposażony w nowe wyposażenie. Przy okazji zmiany dodano nowy silnik. Charakterystycznym elementem zmodyfikowanego pojazdu jest przód, w którym zastosowano nowe reflektory w technologii LED, zintegrowane światła do jazdy dziennej oraz nowy grill. 

Toyota Auris - kompaktowe auto japońskiego koncernu
Toyota Auris - kompaktowe auto japońskiego koncernu
Toyota Auris - kompaktowe auto japońskiego koncernu