Skoda Superb - flagowy model czeskiego koncernu

Skoda Superb - flagowy model czeskiego koncernu

Skoda Superb to model ze średniej półki produkowane od 2001 roku. Jego specyfika i nazwa nawiązuje do przedwojennego modelu 640 Superb, który jest jednym z najbardziej luksusowych samochodów luksusowych w historii tej marki czeskiej. Dzisiejszy Superb to także flagowy model w katalogu Skody. Wersja ta od samego początku bazuje konstrukcyjnie na Volkswagenie Passacie. Samochód stał się ogromnym komercyjnym sukcesem producenta. Od roku 2015 dostępna jest trzecia generacja Skody Superb. 

Skoda Superb I zadebiutowała oficjalnie podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2001 roku. Prototyp wersji kombi został stworzony w 2002 roku, ale nie został wprowadzony do produkcji ze względu na obawy związane z konkurencją. W 2003 roku moc 2,5-litrowego silnika wysokoprężnego V6 wzrosła ze 155 KM do 163 KM. Auto w 2006 roku przeszło modernizację. Została wtedy zmieniony kształt reflektorów tylnych oraz przednich, grill, a w lusterkach zewnętrznych umieszczono kierunkowskazy. Wprowadzono również lekkie zmiany kosmetyczne we wnętrzu auta tj. podświetlenie zegarów i nowa wersja wyposażeniowa Laurin & Klement.

Skoda Superb II zadebiutowała oficjalnie podczas targów motoryzacyjnych w 2008 roku w Genewie. Samochód bazuje na niemieckiej platformie Volkswagen AG o nazwie PQ46 do budowy, m.in. Volkswagen Passat B6. W przeciwieństwie do pierwszej generacji pojazdów jest to typowy liftback z konturami klasycznego sedana. Wersja kombi pojawiła się rok później, w 2009 roku.  W 2013 roku auto przeszło facelifting po którym zmodernizowano zderzak, światła, grill oraz maskę. Unowocześniono kierownicę auta oraz wyposażono wszystkie silniki wysokoprężne i silniki benzynowe 1.4 TSI o mocy 125 KM w system StartStop, zaś w silniku wysokoprężnym 170 KM 2.0 TDI wprowadzono połączenie napędu na wszystkie koła i półautomatycznej skrzyni biegów DSG.

Skoda Superb III oficjalnie zadebiutowała podczas motoryzacyjnych targów w Genewie w marcu 2015 roku. Wersja kombi miała premierę we wrześniu 2015 roku, również w tym samym czasie pokazano nową ekologiczną wersję GreenLine, który posiada wysokoprężny silnik 1.6 TDI o 120 KM. Wyróżnia się on niskim spalaniem. W 2019 roku wersja przeszła facelifting podczas którego zmieniono m.in. tylne lampy, grill a także wprowadzono wersję z napędem hybrydowym (1.4 TSI, 220 KM)

Skoda Superb - flagowy model czeskiego koncernu
Skoda Superb - flagowy model czeskiego koncernu
Skoda Superb - flagowy model czeskiego koncernu