expand_moreclose
expand_moreclose
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
km
expand_more
km
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
cm³
expand_more
cm³
expand_more
KM
expand_more
KM
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more

Fiat Panda FAQ:


Jakie jest średnie spalanie Fiata Panda?

Fiat Panda to małe miejskie auto z segmentu A, który skupia w sobie najmniejsze samochody dostępne na rynku, więc można spodziewać się dość oszczędnych jednostek napędowych. Zaskoczeń pod tym względem nie ma i Fiat Panda pod maską ma naprawdę oszczędne silniki.

Przez lata w Pandzie trzeciej generacji dostępne było naprawdę sporo różnych jednostek napędowych. Teraz znajdziemy jedynie dwie. Pierwsza to silnik 1.0 MHEV, który jest naprawdę oszczędny gdyż do przejechania 100 kilometrów potrzebuje około 4 litrów benzyny. Inna opcja jest nieco bardziej paliwożerna, gdyż jednostka 0.9 działa z napędem 4x4 co powoduje średnie spalanie na poziomie prawie 6 litrów na 100 km.

Spośród jednostek napędowych w używanych autach godny uwagi jest silnik wysokoprężny 1.3 MultiJet. Pozwala on na przejechanie 100 kilometrów przy użyciu jedynie niecałych 4 litrów oleju napędowego. Warto zastanowić się także nad jednostką 1.2 Easy Power z LPG.

Jaki silnik wybrać Fiat Panda?

Aktualnie wybór jest raczej niewielki. Żadna z jednostek napędowych nie ma więcej niż litr pojemności, a moc sięga zaledwie 85 kilometrów. Podstawowy silnik to benzynowa jednostka 1.0 wykonana w technologi MHEV, czyli tak zwanej miękkiej hybrydy. Odpowiednie zastosowanie małego silnika elektrycznego pozwala w niej na zmniejszenie emisji spalin oraz spalania, ale za to silnik wytwarza tylko 70 koni mechanicznych, przez co przyspieszenie do 100 km/h trwa 14.7 sekundy.

Mocniejszy i bardzo ciekawy wybór to silnik 0.9 TwinAir. Działa on w połączeniu z napędem na cztery koła i dzięki zastosowaniu turbodoładowania może wytworzyć 85 koni mechanicznych i 145 niutonometrów maksymalnego momentu obrotowego, który dostępny jest już przy 1900 obrotów na minutę. Przyspieszenie do 100 kilometrów na godzinę trwa 12.7 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 164 kilometry na godzinę. Co ciekawe silnik ten ma jedynie 2 cylindry.

Jakie są opinie o Fiacie Panda?

Opinie na temat tego małego miejskiego auta są raczej mieszane. Samochód użytkownicy chwalą za skrzynię biegów, układ jezdny i niezłe silniki, ale układ elektryczny i zawieszenie są raczej przeciętne i mają tendencję do usterek. Słabo wypada również bezawaryjność, która powinna cechować małe auto przeznaczone do miasto.

Nie najlepiej oceniany jest także stosunek jakości do ceny. Z innych wad należy także wymienić bardzo słabe wyciszenie kabiny i małą przestrzeń wewnątrz. Zaletą Fiata Pandy są jednak koszty eksploatacyjne, które nie są ogromne, gdyż to auto to niezwykle prosta konstrukcja. Auto mimo wszystko zakupiłaby ponownie znaczna większość użytkowników, a średnia ocen nie wyróżnia się negatywnie na tle konkurencji.

Znacznie gorzej oceniana jest druga generacja Fiata Panda. Nie ma kategorii, w której średnio wypada lepiej od innych aut ze swego segmentu i można ją w zasadzie pochwalić głównie za silniki, niezły stosunek jakości do ceny i rozsądne koszty eksploatacyjne.

Jakie są wymiary Fiata Panda?

Auto różni się rozmiarami w zależności od jednej z wielu wersji. Jedno jest jednak niezmienne. Fiat Panda należy do segmentu A i dokładnie takie rozmiary sobą reprezentuje, gdyż jest to samochód krótki i dość wąski, który braki stara się nadrobić wysokością. Standardowy Fiat Panda jest długi na 3653 milimetry przy bardzo krótkim rozstawie osi wynoszącym 2300 milimetrów. Szerokość auta to 1643 milimetry, a wysokość sięga 1605 milimetrów.

Wersja City Cross jest sporo dłuższa, gdyż wartość ta wynosi w niej 3705 milimetrów, czyli o 52 mm więcej od standardowego modelu. Różni się również szerokość mierząca o 19 mm więcej. Wartość ta wynosi 1662 milimetry. Auto jest także wyższe i sięga 1635 milimetrów, co przekłada się na różnicę rzędu 30 mm.

Wersja Cross ma bardzo podobne wymiary do City Crossa. Jest jednak jedna spora różnica, którą znajdziemy w wysokości. Panda Cross sięga 1657 milimetrów, czyli o 22 mm więcej niż Panda City Cross i aż o 52 mm więcej od standardowego Fiata Panda.

Jakie są ceny Fiat Panda?

Fiat Panda to bardzo przystępny samochód, wybierany bardzo często przez młodych kierowców na pierwsze auto. Kompaktowe rozmiary, całkiem niezła zwrotność i zrywność potrzebna w mieście, a także ekonomiczność sprawiają, że ogłoszenia Fiat Panda nigdy nie przestają cieszyć się zainteresowaniem. Ceny najnowszego wcielenia Fiata Pandy zaczynają się od 52 700 złotych, lecz podkręcenie kwestii wyposażenia na maksa sprawia, iż można bez problemu osiągnąć tu kwotę rzędu 67 700 złotych.

Fiat Panda to małe auto miejskie produkowane przez włoską markę już od 1980 roku. Od 2011 roku na rynku dostępna jest jego trzecia generacja. Model aktualnie oferowany jest jako 5-drzwiowy hatchback, chociaż pierwsza wersja produkowana była w opcji trzydrzwiowej. Producent zapewniał do Pandy jednostki benzynowe i wysokoprężne. Produkcja diesla została zakończona w 2018 roku, a niecałe dwa lata później zadebiutowała hybrydowa odmiana silnika do tego modelu. Panda, podobnie jak kilka innych modeli Fiata, zebrała dobre recenzje i kilkukrotnie triumfowała w prestiżowych konkursach jak Car of the Year w 2004 roku. Trzecia generacja w 2020 roku znalazła się wśród liderów rankingu niezawodności „What Car?” zajmując ósme miejsce z 218. Włoski model jest dobrym autem miejskim dla osób szukających samochodu, który nie będzie sprawiał większych problemów. Auto cieszy się opinią trwałego i zaskakująco taniego w utrzymaniu samochodu. Niska awaryjność, prostota obsługi i przyjemne wnętrze dobrze zacierają drobne niedociągnięcia. Jeśli zatem interesuje Cię nowy lub używany Fiat Panda, koniecznie sprawdź oferty sprzedaży zamieszczone na naszej stronie – tu z pewnością znajdziesz model dla siebie.