Citroen C4 - jaki silnik wybrać?

Citroen C4 - jaki silnik wybrać?

Citroeny przez dłuższy czas uchodziły za samochody skomplikowane, a zarazem wyrafinowane w swojej konstrukcji. Początkowo w parze z powyższym szła również dość duża awaryjność, ale z czasem producent uporał się z tymi problemami. Szczególnie model Citroena C4 w pierwszej generacji od początku był jednym z faworytów w klasie kompaktów. Nowe Citroeny C4 nie sprzedawały się tak dobrze jak auta używane, ale dzięki swojej nietuzinkowej konstrukcji stały się symbolem motoryzacji francuskiego przemysłu. Jednak w ostatnich latach Citroen zrobił ogromne postępy, tak samo w zakresie prostszego wyglądu, mniejszej awaryjności i stabilnych silników. Zatem, jaka jednostka będzie najlepszym wyborem w przypadku Citroena C4?

 

Citroen C4 – jaki silnik wybrać?

 

Citroen C4 to auto uniwersalne, które doskonale sprawdzi się jako samochód dla singla, jak i komfortowy środek transportu dla rodziny. Z pewnością głównymi zaletami jest atrakcyjna cena i stosunkowo mała awaryjność. Z kolei kwestie mechaniczne auta również spełniają oczekiwania względem wydajności do ceny. Podstawowym silnikiem w Citroenie C4 jest silnik 1.4. litra, który generuje moc 88 KM. Niemniej nie ma co oczekiwać w przypadku tego modelu wysokiej dynamiki w aspekcie rozpędzania się. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku wersji silnika 1.6. litra o mocy 109 KM, która sprawia, że auto jest znacznie dynamiczniejsze. Co ważne w tym przypadku, to że tak samo wersja 1.4, jak i 1.6. litra charakteryzuje się bardzo niską awaryjnością. Jednak obok jednostek benzynowych w ofercie znajdują się także jednostki dieslowe. W palecie silników wysokoprężnych można wybierać pomiędzy motorem 1.6. HDi z mocą 90 oraz 109 KM. Jednak wybór napędu dieslowego cieszy się mniejszym zainteresowaniem, głównie z powodu często zapychającego się przewodu doprowadzającego olej do sprężarki. Także częstym problemem jest mała szczelność podkładki pod wtryskiwaczami. Tym samym najczęściej w przypadku diesli wybierana jest mocniejsza wersja tak jak 2.0. HDi o mocy 140 KM. Jest to jak najbardziej udany projekt, mało awaryjny, a mniejsze naprawy są relatywnie niskimi kosztami.

 

Citroen C4 – bezpieczeństwo w dobrej cenie

 

Citroen C4 to zdecydowanie auto, które można rekomendować w kwestii odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Mimo tego, że minusem będą tu średniej wielkości silniki diesla, to konstrukcja auta pozwala na bardzo bezpieczną jazdę. Zatem w kwestii bezpieczeństwa nie trzeba się długo zastanawiać. Z kolei przy wyborze odpowiedniego napędu, powinno raczej skłaniać się do wyboru motorów benzynowych.

 

Zobacz również: Citroen C4 - klasa kompaktowa

 

Citroen C4 - jaki silnik wybrać?
Citroen C4 - jaki silnik wybrać?
Citroen C4 - jaki silnik wybrać?