Dacia Duster - jaki silnik wybrać?

Dacia Duster - jaki silnik wybrać?

Dacia Duster to jeden z popularniejszych modeli tej marki. Znany od wielu lat, ceniony jest nie tylko z uwagi na atrakcyjną cenę zakupu, ale przede wszystkim z powodu dobrych właściwości trakcyjnych auta i niskich kosztów eksploatacji. Dacia Duster to auto, które trudno nazwać stricte terenowym, jednak z uwagi na konstrukcję, łatwo się nim poruszać także w trudniejszym terenie. Dacia Duster to SUV, którym z powodzeniem można jeździć po mieście, autostradach ale też po drogach dużo gorszej jakości. Wybór silnika do niej ma jednak bardzo duże znaczenie. Jaki silnik do Dacii Duster jest najlepszy? 

 

Benzynowy czy diesel? 

 

Podstawowe pytanie, na której trzeba sobie odpowiedzieć, to pytanie, czy lepszy będzie silnik benzynowy czy też silnik zasilany olejem napędowym? Z uwagi na moc i moment obrotowy, silnik typu diesel wydaje się ciekawszym wyborem. Trzeba jednak wspomnieć o jednym - diesel to silnik, przez który w samochodzie będzie o wiele głośniej. Każdy, kto ceni sobie komfort podróży i niski poziom hałasu w aucie, powinien więc skłaniać się ku silnikom benzynowym. Silnik wysokoprężny wymaga też innych czynności eksploatacyjnych, innego traktowania. Osoby, które jeździły dotąd wyłącznie samochodami z silnikami benzynowymi, muszą więc też mieć to na uwadze.

 

Atutem silników wysokoprężnych jest także zużycie paliwa. Koszty paliwa są niższe, samo zużycie także, więc bez wątpienia na paliwo miej wydamy, wybierając silnik wysokoprężny. Nie musi to jednak oznaczać niższych kosztów eksploatacji pojazdu, awaryjność niektórych silników wysokoprężnych, dostępnych w tym modelu, jest bowiem duża.. 

 

Typy silników benzynowych w Dacii Duster

 

Dacia Duster, od początku produkcji, sprzedawana jest tylko z jednym silnikiem benzynowym, o pojemności 1,6 litra, więc nie ma tu większego wyboru. Silnik z pierwszych lat produkcji, z czasem zastąpiono innym. Na początku dostępne były Dacie z silnikiem o mocy 105 koni mechanicznych. Auta z późniejszych lat produkcji wyposażone są w silnik Nissana, o mocy 114 KM

 

Silniki wysokoprężne

 

Tu wybór jest większy. Dostępne są silniki 1.5 dCi w wersjach 86, 90, 107 i 110 koni mechanicznych. Najsłabszy ceniony jest za trwałość, jednak dla pojazdu tej masy, jest niewystarczający. Ani osiągi, ani przyspieszenie nie będą powalać na kolana. Najsilniejsze zaś uznawane są za bardzo awaryjne. Wybierając silnik typu diesel, warto postawić na jednostkę 90-cio konną. Jej moc jest wystarczająca. Silnik ten jest ceniony też za wysoką sprawność, która - w przypadku silników wysokoprężnych, w jakie wyposażane są Dacie, nie jest najlepsza. Szczególnie dostępne do tego samochodu, najmocniejsze silniki wysokoprężne, uznawane są za wysoce awaryjne.

Dacia Duster - jaki silnik wybrać?
Dacia Duster - jaki silnik wybrać?
Dacia Duster - jaki silnik wybrać?