Dacia Lodgy - jaki silnik najlepszy?

Dacia Lodgy - jaki silnik najlepszy?

Dacia Lodgy znana jest w naszym kraju od wielu lat. Model ten ceniony jest przede wszystkim za funkcjonalność. Nie ma wielu samochodów tej klasy i tej wielkości, które można kupić w tak atrakcyjnej cenie jak Dacię Lodgy. To model siedmioosobowy, ogromną przestrzeń w środku, można także wykorzystać jako przestrzeń ładunkową. Ten model idealnie nadaję się dla większej rodziny, ale także do prowadzenia biznesu, przy którym występuje konieczność przewożenia dużej ilości osób lub ładunków. Minusem tego modelu są dość słabe silniki, nie zapewniające satysfakcjonujących osiągów. Wybór silników jest spory. Planując zakup Dacii Lodgy, trzeba więc dokładnie przeanalizować, który silnik będzie najlepszy. 

 

Silniki benzynowe

 

Dostępne jest Dacia Lodgy z silnikami benzynowymi o pojemności 1.6 litra. Można wybierać jednostki napędowe o mocy od 86 do 131 KM. Ten ostatni, dostępny jest tylko w modelach nowszych. Oprócz tego można kupić Dacię Lodgy z silnikiem benzynowym 1.6 MPI lub 1.6 SCE z fabryczną instalacją gazową. 

 

Decydując się na silnik benzynowy, od razu warto skreślić te najsłabsze. W przypadku samotnych podróży, moc tych silników już może okazać się bardzo mała. Przy pełnym obciążeniu auta, silnik szybko można ocenić jako zbyt słaby. Przyspieszenie jest bardzo mizerne, co - na przykład - w przypadku wyprzedzania, może okazać się wręcz niebezpieczne. Przekłada się to też na zużycie paliwa. W przypadku słabych silników benzynowych, jest bardzo wysokie i przekracza 10 litrów na 100 kilometrów.

 

Silniki 1.6 MPI i 1.6 SCE są bardzo skomplikowane technicznie i wysoce awaryjne. Wybierając jedną z tych jednostek napędowych, trzeba liczyć się z niskim zużyciem paliwa, ale ryzykiem wielu kosztownych do usunięcia awarii

 

Silniki wysokoprężne

 

Dostępne są silniki o pojemności 1.5 litra i mocy 90, 95, 107, 110 i 116 KM. Wydawać by się mogło, że te najmocniejsze są najlepszym wyborem. Nie jest tak. Jednostki napędowe, w których uzyskano tak wysoką moc z niskiej pojemności skokowej są dość wysilone i podatne na awarie. Najsłabsze są najsprawniejsze, nie zapewniają jednak wystarczającej mocy i osiągów, szczególnie w trakcie podróży autem znacznie obciążonym. Jednostki napędowe o mocy 95 i 107 koni to najlepszy wybór. Moc silników jest znaczna, sprawność zaś wysoka. 

 

Najtańsze w eksploatacji będą rzecz jasna auta z silnikami, wyposażonymi w instalację gazową. Kupując taką Dacię - szczególnie używaną - trzeba jednak brać pod uwagę to, że silnik może wymagać kosztownych napraw. Niektóre usterki zaś możliwe są do usunięcia tylko w serwisie, co rzecz jasna wiązać się będzie z bardzo wysokimi kosztami napraw. Silniki wysokoprężne o średniej mocy to tylko nieco wyższe koszty związane ze zużyciem paliwa i o wiele mniejsze ryzyko usterek jednostki napędowej.

Dacia Lodgy - jaki silnik najlepszy?
Dacia Lodgy - jaki silnik najlepszy?
Dacia Lodgy - jaki silnik najlepszy?