Dacia Lodgy - samochód osobowy typu minivan

Dacia Lodgy - samochód osobowy typu minivan

Dacia Lodgy to samochód osobowy typu minivan klasy kompaktowej produkowany przez rumuńską markę Dacia od 2012 roku. Samochód zaprezentowano podczas targów motoryzacyjnych w Genewie i został zbudowany na platformie Renault Scenic. W 2016 roku samochód przeszedł modernizacje i poprawiono wadliwe silniki, a w 2017 roku przeszedł lifting, gdzie zmiany były większe: zmieniono atrapę chłodnicy, klapę bagażnika i wprowadzono nowe wzory alufelg a we wnętrzu zmieniono kierownicę. Poszerzono także wyposażenie dodatkowe. Wiadomo już, że nowy minivan Dacia Lodgy 2022 zostanie zaprezentowany we wrześniu 2021 w Monachium na targach IAA Mobility.

Dacia nie zmieniła się zbytnio w nowej generacji. Mimo to grill i reflektory są teraz szersze, a tylne światła są kwadratowe, a nie ustawione pionowo. Maska jest bardziej wyprofilowana, skrzydła gładsze, koła większe. To wszystko sprawia, że ​​wydaje się szersza, jest to jednak nadal wąski samochód do miasta. Wiele elementów zewnętrznych, w tym przednia szyba, a nawet przednie drzwi, jest wspólnych z Sandero. W porównaniu z poprzednim Dusterem znajdziemy zupełnie nową deskę rozdzielczą, zupełnie nowe siedzenia, lepszy system informacyjno-rozrywkowy. Jest też cichsza niż wcześniej, głównie dzięki grubszym szybom, bardziej wygłuszających dźwięk. Sprzedawana jest w 4 wersjach i tak np. Access oferje system ABS, boczne poduszki powietrzne i wspomaganie układu kierowniczego. W droższych wersjach obecen są 15" i 16" koła, ESP, komputer pokładowy, światła przeciwmgłowe, elektrycznie sterowane lusterka i szyby i klimatyzacja.

Pod maską znajdziemy silnik benzynowy 1,6 litra o mocy 115 KM lub turbodiesel o mocy 115 KM. Turbodoładowany silnik benzynowy 1,2 litra o mocy 130 KM pojawił się w ofercie na początku 2019 roku. Wersja Dustera 4x4 to nie tylko kosmetyczny crossover. Nawet 4x2 Duster zachowuje dobry prześwit pod podwoziem, więc jeśli powierzchnia nie jest zbyt grząska, a opony są dobre poradzi sobie z dość nierównym terenem. Zdecydowanie ma więcej miejsca niż powiedzmy np. Suzuki Vitara i inni rywale 4x4.

 

Dacia Lodgy - samochód osobowy typu minivan