Dacia Spring - nowy, elektryczny model

Dacia Spring - nowy, elektryczny model

Dacia Spring to nowy model (rumuńskiego producenta) miejskiego czteroosobowego auta elektrycznego produkowany od 2021 roku. Zaprezentowany w październiku 2020 roku, konstrukcyjnie bazuje na elektrycznym Renault K-ZE produkowanym w Chinach. Napęd to silnik elektryczny o mocy 44 KM dający przyspieszenie do 100 km/h w 19,1 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 125 km/h, a akumulator ma pojemność 27,4 kWh i daje zasięg do 230 km. Bardziej istotna dla jazdy miejskiej niż prędkość maksymalna jest zwrotność. Tutaj promień skrętu wynosi 4,8 metra i jest tylko o 20 cm większy niż w przypadku Hondy e.

Stylizacja nawiązuje do blisko spokrewnionego Renault Kwid sprzedawanego w Indiach. Oznacza to, że kształt samochodu miejskiego jest wzbogacony o elementy stylizacji SUV-a , takie jak masywne osłony nadkoli, relingi dachowe i ponadprzeciętny prześwit. Koła wyglądają jak elementy ze stopów lekkich, ale w rzeczywistości są ze stali. Pomimo wyglądu SUV-a proporcje są jak w aucie miejskim tj. przy długości 3734 mm i szerokości 1622 mm jest tylko nieznacznie dłuższa i szersza niż Volkswagen up!. Spring oferuje jednak bagażnik o pojemności 300 litrów , czyli znacznie powyżej średniej dla tego segmentu.

Opcjonalny jest 7" system multimedialny z ekranem dotykowym, dostępny z kamerą cofania, Apple CarPlay i Android Auto , znajduje się pod środkowymi wlotami powietrza . Do dodatkowych elementów wyposażenia należy również klimatyzacja, elektryczne lusterka boczne i pełnowymiarowe koło zapasowe. W standardzie mamy elektryczne szyby, centralny zamek i 3,5" wyświetlacz cyfrowy.

Dacia zaoferuje również aplikację na smartfony, która pozwoli użytkownikom monitorować stan ładowania z urządzenia mobilnego, lokalizować samochód w czasie rzeczywistym oraz wstępnie ogrzać lub schłodzić samochód w pojazdach wyposażonych w klimatyzację.

Oferowane będzie ładowanie prądem stałym jako opcja, a ładowarka 30 kW zapewnia doładowanie akumulatora do 80 procent w niecałą godzinę. Ładowanie z mocą 7,4 kW w pełni doładuje akumulatory w ciągu pięciu godzin, a ładowanie za pomocą standardowej ładowarki zajmie 14 godzin.

 

Dacia Spring - nowy, elektryczny model
Dacia Spring - nowy, elektryczny model
Dacia Spring - nowy, elektryczny model