Elektryczna Dacia Spring - pierwsza elektryczna Dacia

Elektryczna Dacia Spring - pierwsza elektryczna Dacia

Dacia Spring

Dacia Spring to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier przez klientów jak i zarazem najważniejsza dla Dacii. Pierwszy model marki Dacia z elektrycznym napędem. Niedawno pojawił się w salonach, a oparty jest na sprawdzonym przez Renault napędzie, który sprawdza się w miejskiej eksploatacji. Jednak nie będzie to demon prędkości, przyśpieszenia, czy też zasięgu. Przyśpieszenie do 100 km/h w niecałe 19 sekund, akumulatory "zaledwie" o pojemności 27,4 kWh pozwolą przejechać 230 km na jednym ładowaniu. Najwyższą mocą jaką obsługuje elektronika naładujemy akumulatory do poj. 80% w 55 minut, a gdy skorzystamy z ładowarki z sieci dwufazowej ładowanie do pełna potrwa ok. 13 godzin.

Są jednak plusy tych „osiągów”. Konkretnie jeden. Będzie to cena. Za podstawową wersję zapłacimy 77 000 zł. Oferowane będą 4 wersje wyposażenia w cenach od 77 000 zł do 84 000 zł za wersję Comfort Plus (cenę ostatniej opcji Cargo jeszcze nie znamy). Standardowo w DAcii Spring znajdziemy manualną klimatyzację, radio z Bluetooth, światła dzienne LED, 14-calowe felgi, tapicerkę ze skóry ekologicznej oraz przewód ładowania z gniazdka domowego. Comfort Plus to dodatkowy multimedialny ekran 7", koło zapasowe, metalizowany lakier, kamera cofania i drobne, ozdobne wstawki wewnątrz i na nadwoziu.

Elektryczna Dacia Spring została oficjalnie zaprezentowana w październiku 2020 roku, od czerwca 2021 roku można zamawiać pojazdy, które trafią jesienią do pierwszych klientów. Najprostszy model to silnik 44 KM z 1biegową przekładnią i akumulatorem 27,4 kWh. Oferuje przyśpieszenie 0-100 km/h w 19,1 sekundy, a prędkość maksymalna wyniesie 125 km/h. Zasięg, jak już wspomnieliśmy w cyklu mieszanym wyniesie do 230 km, a w cyklu miejskim do 305 km. 

Ciekawostką jest to, że w przyszłym roku pojawi się wersja Cargo (z unijną homologacją N1) bez tylnej kanapy i z przestrzenią ładunkową o pojemności 1100 litrów. Samochody te będą raczej popularne, Dacia podtrzyma prawdopodobnie miano popularnego samochodu na Polskim rynku. Tym bardziej, że będzie to najtańszy elektryk.