Ford Mustang – sportowy, kompaktowy model, doczekał się sześciu generacji

Ford Mustang – sportowy, kompaktowy model, doczekał się sześciu generacji

Ford – jak powstał jeden z gigantów produkujących samochody?

Samochody marki Ford są znane jeszcze z początku XX w. Pierwsza fabryka Ford Motor Company powstała już w roku 1911, po tym, jak założyciel przedsiębiorstwa, Henry Ford chciał się usamodzielnić i odciąć od inwestorów, z którymi wcześniej współpracował. Pierwszy sukces przyniósł model A – auto, którego grupa odbiorców stanowiła dość wąską, wybraną niszę. Jednak to następny projekt samochodu przyniósł marce szerszy rozgłos, czyli model T. Ten wariant pojazdu był już skierowany do masowego odbiorcy i ten klient faktycznie był zadowolony z takiego auta osobowego. 

Pomimo tego, że lata płyną, wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się modele marki Ford, które były produkowane wcześniej. Są na tyle popularne i ogólnodostępne, że wciąż jeszcze można znaleźć w sprzedaży zabytkowe już obecnie samochody z pierwszych dekad działalności tego producenta. Auta marki Ford cieszą się powodzeniem także ze względu na przystępną cenę i komfortowe wyposażenie. Jeśli chodzi o modele, które kojarzy się z producentem Ford, można wyróżnić na przykład takie auta osobowe, jak: Fiestę, C-max, Pumę, Mustanga, Ecosport, czy Forda Mondeo. 

Ford Mustang – początki, pierwsze generacje

Ford Mustang, zanim trafił po raz pierwszy do sprzedaży, w roku 1964, zaprojektowano aż cztery prototypowe modele, by stanowił dobrą konkurencję dla Chevroleta Corvette. Pierwszą generację Mustanga produkowano do roku 1973, a od kolejnego roku do 1978 w salonach był dostępny Mustang II. Kolejne generacje były wypuszczane ze stajni Forda w latach 1979 – 1993 (trzecia) i od roku 1993 do 2004 (Mustang IV). 

Pierwsza generacja Mustanga to model, który swoją konstrukcją do złudzenia przypominał inne auta od Forda, czyli Falcon. Drugi Mustang różnił się tym od jedynki, że był o wiele lżejszy, głównie ze względu na mniejsze wymiary silników. W związku z tym zapewniał bardziej ekonomiczną jazdę, a także większy komfort, gdyż można było dobrać wersję z nadwoziem typu hardtop albo liftback. Trzecia generacja Mustanga odróżniała się od wcześniejszych bardziej kanciastym designem, a także dwoma typami nadwozia: sedan oraz coupe. 

Ford Mustang – piąta i szósta generacja

Świat ujrzał Mustanga V w roku 2004 – w tym przypadku producent wrócił do korzeni, jeśli chodzi o design tego modelu – wyraźnie przypominał pierwowzór z roku 1964. Jednak pod maską można było znaleźć mocny silnik V6, osiągający moc 210 KM. Fani Mustanga mogli również zdecydować się na wersję z silnikiem V8 o mocy 205 KM (model GT). Mustang piątej generacji po raz ostatni zjechał z linii produkcyjnej w roku 2014. 

Z kolei szósta edycja modelu Ford Mustang pojawiła się w roku 2013 i jest dostępna w sprzedaży do chwili obecnej. Jest to najbardziej niezależny projekt Mustanga ze wszystkich generacji, jakie dotychczas powstały, gdyż podczas tworzenia nie wzorowano się na konstrukcjach innych samochodów. W Mustangu VI znajduje się zatem zupełnie nowa płyta podłogowa, a także silniki, które powstały z myślą o tym modelu. 

Ile CO2 emituje Ford Mustang?

Obecna wersja Forda Mustang generuje *140 g/km CO2 (model produkowany w latach 2015 – 2017), a normy dla samochodów osobowych wynoszą w tej chwili 95 g/km CO2. Trzeba dodać, że Mustang jest modelem typu sportowego, wyposażonego w silnik EcoBoost o pojemności 2,3 litra. Niemniej dopuszczalne wskaźniki CO2 zostały w Mustangu VI mocno przekroczone. 

 

Ford Mustang – sportowy, kompaktowy model, doczekał się sześciu generacji
Ford Mustang – sportowy, kompaktowy model, doczekał się sześciu generacji
Ford Mustang – sportowy, kompaktowy model, doczekał się sześciu generacji