sedan

Historia powstania samochodów typu sedan

Świat motoryzacji zgodnie twierdzi, że pierwszym samochodem typu sedan był Renault Voiturette Type B wyprodukowany w 1899 roku, choć wiele źródeł wskazuje, że dopiero Hudson Motor w 1913 przedstawił pierwszy tego typu pojazd. Jeszcze inne źródła wskazują, że pierwszym sedanem był Speedwell z 1911 roku produkowany w Daytonie w USA, w stanie Ohio.

Termin „sedan” pojawił się w Anglii po raz pierwszy ok. 1634 roku. Sir Sanders Duncombe określił tak zamknięte krzesło z przytwierdzonymi do tej konstrukcji słupami do noszenia. Geneza słowa sedan opiera się prawdopodobnie na nawiązaniu do włoskiego sede oznaczającego po prostu krzesło.

Sedan to trójbryłowe, zamknięte nadwozie z podziałem na przedział bagażowy i komorę silnika. To klasyczne i popularne rozwiązanie. Sedany to często luksusowe pojazdy, nazywane limuzynami. Zamknięty przedział bagażowy, oddzielony od przestrzeni pasażerskiej kanapą i półką pod tylną szybą wyznacza ten rodzaj zabudowy. Budowę nadwozia sedana często charakteryzuje się mówiąc o filarach (słupkach), które oddzielają kierowcę, pasażera i ładunek.

Jedno jest pewne, że skojarzenia nadwozia sedan względem wyglądu zmienia się na przestrzeni lat. Choć nadal mówiąc o samochodzie masz przed oczami prawie na pewno sedana, to zmiany wprowadzane na przestrzeni lat wprowadzają wiele odmian tego rodzaju zabudowy. Charakterystyczne dla sedana jest to, że jest on stabilny w prowadzeniu dzięki budowie nadwozia i dobremu rozkładowi masy.

Sedan dwudrzwiowy

Te samochody osobowe charakteryzuje zamknięte nadwozie, często 4 miejscowe z 4 bocznymi oknami i opuszczanymi szybami w każdym z nich. Okna oddziela od siebie słupek, który jest elementem konstrukcyjnym nadwozia.

Sedan czterodrzwiowy

Podobnie jak wyżej, z tą różnicą, że pasażerowie mają osobne drzwi ułatwiające im korzystanie z pojazdu.

Sedan hardtop

ford mustang

To samochody z twardym, nakładanym lub montowanym na stałe dachem. Charakterystyczne dla nich są boczne szyby bez słupków miedzy nimi. Rodzaj tego nadwozia popularny był w latach 60, głównie w Stanach Zjednoczonych.

 

 

Więcej możesz przeczytać tutaj: Historia powstania samochodów typu Cabrio