Hyundai i30

Hyundai i30 - jaki silnik wybrać?

Wszystkie generacje Hyundai i30 należą do bardzo przemyślanych i świetnie zaprojektowanych aut nie tylko miejskich. Można powiedzieć, że z generacji na generację Hyundai tworzy coraz to lepsze kompakty, które idealnie przystosowane są zarówno do jazdy miejskiej, jak i do znacznie dłuższych tras, co jedynie pokazuje jak uniwersalne może być to auto.

Czy warto kupić model i30? Wszystkie wersje posiadają bardzo dobre oceny nadwozia, unikalne i nowoczesne wykończenie wnętrza. Auto jest funkcjonalne i przemyślane. Zwłaszcza druga generacja jest chwalona, chociażby ze względu na niskie koszty eksploatacji. Producent zapewnił również szeroką gamę jednostek napędowych do wyboru. Warto wiedzieć decydując się na model Hyundai i30 jaki silnik wybrać. Zatem które z nich będą najlepsze, a po których można spodziewać się awarii?

 

Hyundai i30 – parametry silników benzynowych i dieslowych

Silniki benzynowe w Hyundaiu i30 stanowią mniej reprezentatywną stronę na rynku motoryzacyjnym. Bazowa wersja obejmowała silnik 1.4 i 1.6 litra. Z kolei do liftingu oferowany był jeszcze 1.4 litra o mocy 99 koni mechanicznych. Obie wersje silnika nie są wersjami zbyt dynamicznymi. Nie rozwijają szybko prędkości, czego nie można powiedzieć o odmianie 99-konnej, która na trasach jest znacznie przyjemniejsza do jazdy. Jednak dużo lepsze, a w zasadzie wystarczające wymogi do jazdy na dłuższych odcinkach zapewni silnik 1.6 litra o mocy 120 koni mechanicznych. Warto zaznaczyć, że od 2015 roku Hyundai montował także turbodoładowaną odmianę, która miała moc 186 koni mechanicznych, co niewątpliwie mocno poprawiło osiągi Hyundaia i30.

Z kolei silniki dieslowe także cechowały się bazową pojemności skokową taką jak 1.4 oraz 1.6 litra. Pierwszy posiadał moc 90 koni mechanicznych, a drugi 1.6 generował moc 110 koni mechanicznych. Niemniej obecny niemal we wszystkich wersjach filtr cząstek stałych powodował często usterkę w postaci wypalania oraz rzadziej prawidłowego rozwijania mocy na drodze. Jednak pod względem małej awaryjności plasują się one w bardzo ścisłej czołówce, co z pewnością doceni każdy aktywny kierowca.

 

Hyundai i30 – jaki silnik?

W przypadku modelu takiego jak Hyundai i30 zdecydowanie najlepszym wyborem będą jednostki o pojemności skokowej 1.6 litra, które generują moc 120KM. Dla spokojnych kierowców w zupełności wystarczą silniki 1.4 litra, choć nie przyniosą one znacznych korzyści w oszczędności spalania. Z kolei dla miłośników większych wrażeń oraz bardziej dynamicznej jazdy dedykuje się opcję i30 turbo. Tutaj poza znacznym zwiększeniem dynamiki auta, również wzrosną parametry jego spalania. Wybór zatem i tak pozostaje duży, warto jednak pamiętać, aby dokładnie sprawdzić model – uważne oględziny są właściwie obowiązkiem w przypadku zakupu używanego samochodu.