tucson

Ile się sprzedaje i rejestruje samochodów w Kielcach

Kielce są bez wątpienia największym miastem w swoim regionie. Stolica województwa świętokrzyskiego jest bardzo ważnym miejscem na logistycznej, politycznej, kulturalnej i sportowej mapie Polski. To również dość stare miasto z ogromną historią oraz tradycjami, a także centrum naprawdę sporej aglomeracji. Jak bardzo zmotoryzowane jest jednak to miasto i dlaczego te statystyki wyglądają tak, a nie inaczej? Pochylimy się dziś nad liczbą świeżo zarejestrowanych nowych samochodów w Kielcach.

Jakie czynniki stoją za liczbą rejestrowanych samochodów w Kielcach?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, Kielce są niezwykle ważnym ośrodkiem miejskim w swoim regionie. Jest to bezsprzecznie największe miasto województwa świętokrzyskiego – pod względem liczby ludności oraz powierzchni Kielce deklasują jakąkolwiek konkurencję. Nic więc dziwnego, iż codziennie do tego miasta dojeżdżają tysiące osób z całej aglomeracji, a także innych miejscowości położonych na ziemi świętokrzyskiej.

Same Kielce również nie należą do miast najmniejszych – z powierzchnią wynoszącą prawie 100 kilometrów kwadratowych plasują się one w czołówce największych polskich miast. Dojazd z jednego końca na drugi może zająć naprawdę sporo czasu i z tego też względu mieszkańcy zamiast wybierać komunikację miejską często wsiadają w swoje auta. Kielce to także ważny ośrodek administracyjny – znajdują się tam urzędu wojewódzkie oraz siedziba powiatu Kielce ustanowionego na prawach miasta, stąd też spora liczba zarejestrowanych aut.

Nie można przy okazji nie wspomnieć o samych dojazdach. Małe miasteczka oraz wsie znajdujące się na obrzeżach aglomeracji kieleckiej często nie mają dostępu do dobrej jakości komunikacji publicznej. Z tego też względu jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w samochód. To jednak nie zalicza się już do statystyk samego miasta. Jak więc kształtują się statystyki Głównego Urzędu Statystycznego?

Zobacz przy okazji: Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny samochodu?

opel corsa

Kielce – statystyki rejestracji samochodów nowych i samochodów używanych

Jeżeli chodzi ogółem o samochody Kielce w 2020 roku mogły pochwalić się łączną statystyką 114 776 zarejestrowanych samochodów osobowych. Jest to wzrost o lekko ponad 3000 względem 2019 roku, co jest przyzwoitym wynikiem w oparciu o liczbę ludności stolicy województwa świętokrzyskiego. Wzrost jednak lekko spowolnił – głównie ze względu na pandemię, która wymusiła na konsumentach zmianę swoich planów, często również tych związanych z kupnem nowego pojazdu.

Główny Urząd Statystyczny nie udostępnia niestety dokładnych liczb nowo zarejestrowanych pojazdów – statystyki związane z pojedynczymi miastami mogłyby być dość niedokładne. Musimy więc zadowolić się wartościami wojewódzkimi, na podstawie których będziemy w stanie oszacować, jaką część stanowią samochody nowe, a jaką – używane.

Łącznie w 2020 roku zarejestrowano w województwie świętokrzyskim 47546 nowych samochodów. Gdy weźmiemy pod uwagę wyłącznie samochody nowe oraz używane samochody używane Kielce przywitały w poprzednim roku około 7512 nowych pojazdów tego typu. To dość mały wynik, biorąc pod uwagę ludność tego miasta. Nie wolno jednak zapominać, że spora część łącznej sumy nowych samochodów w województwie kieleckim rozkłada się na aglomerację kielecką, stąd też tak mały rezultat.