Renault Twingo

Ile się sprzedaje i rejestruje samochodów w Radomiu

Choć miasto to jest często obiektem żartów ze względu na swoją wielkość, lotnisko czy stereotypy, Radom bez cienia wątpliwości jest jednym z największych miast Małopolski i pełni w niej dość ważną funkcję gospodarczą i administracyjną. Duża ludność oraz naprawdę ogromna powierzchnia sprawiają, iż w tym mieście posiadanie samochodu jest naprawdę bardzo przydatne. Ile jednak aut rejestrowanych jest w Radomiu co roku i z czego mogą wynikać takie statystyki?

Z czego wynikają statystyki rejestracji samochodów w Radomiu?

Radom to 14. największe miasto w Polsce pod względem ludności, co tylko pokazuje, z jak sporym miastem mamy tutaj do czynienia. Obok Warszawy i Płocka jest to bez wątpienia największy ośrodek w całym województwie mazowieckim. Radom posiada naprawdę bogatą historię i często jest wspominany przez wiele osób – raz w lepszym, raz w gorszym świetle.

Nie dość, iż radom jest naprawdę dużym pod względem powierzchni miastem, to dodatkowo w jego okolicy lub w jego granicach przebiega wiele znaczących dróg. Jedną z nich jest droga ekspresowa S7, która łączy Radom z Warszawą, Gdańskiem oraz Krakowem. Warto też pamiętać o drodze ekspresowej S12 oraz drodze krajowej nr 9.

Najważniejszym czynnikiem, który sprawia, że liczba zarejestrowanych pojazdów w tym mieście robi wrażenie, jest jednak jego powierzchnia – pod tym względem Radom również jest w krajowej czołówce, a nie zapominajmy o dość mocno rozbudowanej aglomeracji, z której codziennie do pracy lub do szkół przyjeżdża naprawdę wiele osób. W obecnych czasach najwygodniejszym rozwiązaniem, mając na uwadze zatłoczoną komunikację miejską, bez wątpienia jest samochód. Z tego też powodu jeżeli chodzi o samochody nowe oraz samochody używane Radom znajduje się w czołówce Mazowsza. Jak duże są to jednak liczby?

mazda 2

 

Zobacz także: Spadek rejestracji samochodów osobowych po dwudziestu dniach maja

 

Radom – liczba zarejestrowanych samochodów nowych oraz używanych

Na początek kilka najważniejszych faktów. W 2020 roku w Radomiu zarejestrowanych było 116 554 samochodów osobowych. W porównaniu z rokiem 2019 mogliśmy więc mimo wszystko zaobserwować pewien wzrost – o lekko ponad 3500 sztuk – lecz w porównaniu do poprzednich lat nie był on tak wysoki. Głównym winowajcą jest oczywiście pandemia, przez którą klienci albo nie chcieli ryzykować tak drogich inwestycji, jak kupno samochodu, albo po prostu musieli swoje środki ulokować w coś innego.

Jeżeli chodzi o samochody Radom, jak większość miast w Polsce, nie posiada dokładnych danych dotyczących liczby zarejestrowanych samochodów. Trzeba więc opierać się na szacunkach, które możemy utworzyć na podstawie liczby zarejestrowanych samochodów w całym województwie mazowieckim. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, że w samym 2020 roku zarejestrowano około 5999 samochodów w mieście Radom.

Jeżeli chodzi o samochody używane Radom przywitał w poprzednim roku około 10213 świeżo zarejestrowanych aut z rynku wtórnego. To naprawdę pokaźny wynik jak na miasto o takiej ludności. W przypadku samochodów nowych, możemy szacować iż liczba ta wynosi około 3779 nowych aut prosto z salonów dealerskich.