Toyota C-HR

Jak wygląda Toyota C-HR?

Toyota C-HR jest samochodem osobowym typu kompaktowy crossover produkowanym od 2016 roku. W 2019 roku auto przeszło gruntowny lifting. Do gamy silnikowej dołączyła wówczas jednostka 2.0 Hybrid Dynamic Force. Zmiany objęły również wygląd nadwozia i wprowadzenie systemu info rozrywki z Apple CarPlay oraz Android Auto. W 2022 roku miał miejsce ponowny lifting Toyoty C — HR. Objął on dodanie nowego koloru lakieru i elementów wyposażenia oraz aktualizację multimediów. Co każdy kierowca powinien wiedzieć na temat tego modelu?

 

Toyota C-HR — krótka historia modelu

Toyota C-HR

Toyota C-HR jest odpowiedzią na Nissana Qashqai — samochód osobowy typu kompaktowy crossover produkowany od 2006 roku (w 2021 roku na rynku zadebiutowała trzecia generacja modelu). W 2014 roku w Paryżu został zaprezentowany pierwszy prototyp. Wkrótce po tym ogłoszono plan wdrożenia wersji produkcyjnej. Wynikało to z potencjału, jaki japoński koncern motoryzacyjny widział w segmencie kompaktowych crossoverów oraz istnienia luki powstałej po tym, gdy czwarta generacja Toyoty RAV4 ze względu na swoje wymiary awansowała do segmentu SUV — ów klasy średniej. Drugi koncepcyjny model Toyoty C — HR zadebiutował na odbywających się w 2015 roku we Frankfurcie targach motoryzacyjnych. Oficjalna galeria zdjęć produkcyjnej wersji omawianego samochodu została zaprezentowana w 2016 roku, tuż przed światowym debiutem na salonie samochodowym w Genewie. Toyota C — HR wyróżniała się niezwykle odważną stylistyką: dużym, szerokimi przednimi reflektorami, mocno zaznaczonymi tylnymi nadkolami, kloszami tylnych świateł wyraźnie wystającymi nad obrys nadwozia oraz ukrytą klamką tylnych drzwi. Auto łączy w sobie elementy wyglądu SUV — a, hatchbacka oraz coupe. Pół roku po premierze, Toyota udostępniła oficjalne zdjęcia wnętrza modelu C — HR. Na uwagę zasługuje tu w szczególności ekran dotykowy pozwalający na wygodne sterowanie nawigacją satelitarną czy radiem oraz deska rozdzielcza z ograniczoną do minimum liczbą przełączników i przycisków. Toyota C — HR posiada napęd hybrydowy, który pochodzi z Toyoty Prius czwartej generacji i turbodoładowany silnik benzynowy, w który wyposażone były samochody osobowe Auris.

 

Toyota C-HR — dane techniczne

Toyota C-HR ma 439 cm długości, 179,5 cm szerokości oraz 155,5 cm wysokości. Rozstaw osi tego modelu to 264 cm. Pojemność bagażnika w wersji z silnikiem 1.8 Hybrid to 377 l, a z 2.0 Hybrid Dynamic Force — 358 l.

Jeżeli chodzi o jednostki napędowe, kierowcy mają do wyboru 2 modele hybrydowe z napędem na przednie koła. Pierwszy z nich to 1.8 Hybrid o mocy 122 KM, z bezstopniową przekładnią e — CVT. Od 0 do 100 km/h przyspiesza on w 11 s. Silnik osiąga prędkość maksymalną wynoszącą 170 km/h. Średnie zużycie paliwa w przypadku tego modelu to między 4,8 a 5,3 l/100 km. Drugi dostępny w Toyocie C — HR silnik z napędem hybrydowym to 2.0 Hybrid Dynamic Force o mocy 184 KM. Posiada on bezstopniową przekładnię e — CVT, a od 0 do 100 km/h przyspiesza w 8,2 s. Silnik osiąga prędkość maksymalną 180 km/h. Średnie zużycie paliwa wynosi to od 5,3 do 5,7 l/100 km.

 

Toyota C-HR

Jak wygląda Toyota C-HR?

Toyota C-HR to samochód, który przyciąga uwagę swoją oryginalną sylwetką. Po wspomnianym powyżej liftingu, ostre linie zostały nieco wygładzone i odświeżone. Tym, co wyróżnia ten model jest między innymi opadająca ku tyłowi linia dachu. Jeżeli chodzi o kokpit, bardzo efektownie prezentują się detale, takie jak na przykład środkowa konsola zwrócona w stronę kierowcy, eleganckie dysze nawiewów czy wstawki z połyskującego tworzywa w kolorze czarnej. Poszczególne elementy zostały wykonane z wysokiej jakości, trwałych materiałów i doskonale się ze sobą komponują. Wart wspomnieć tutaj także o 7 — calowym ekranie dotykowym obsługiwanym przez system Touch 2, pod którym znajdują się przyciski oraz pokrętła służące do sterowania klimatyzacją czy podgrzewaniem siedzeń. Do niewątpliwych atutów Toyoty C — HR można zaliczyć również dużą przestrzeń dla kierowcy i pasażera oraz szeroki zakres regulacji siedzeń i kierownicy.

 

Zobacz także: Toyota C-HR - kompaktowy crossover japońskiego producenta