Honda CR-V

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Honda CR-V

Honda CR-V to flagowy SUV japońskiego producenta, który może pochwalić się jedną z najdłuższych i najbogatszych historii w swoim segmencie. W produkcji znajduje się od 1995 roku i w tym czasie wyszło aż pięć generacji tego modelu, które sprzedały się w milionach egzemplarzy.

Honda CR-V – geneza

Honda CR-V ma historię sięgającą do lat 90 minionego wieku. W ich połowie zdecydowano się na stworzenie terenowej wersji modelu Civic. W Tokio w 1995 roku zaprezentowano model CR-V, który opierał się na szóstej generacji kompaktu i miał terenową stylistykę z kołem zapasowym na klapie bagażnika, wysokim prześwitem i mógł oferować napęd na cztery koła. Nowy SUV Hondy oferowany był jedynie z 2-litrowym silnikiem o mocy 126, a następnie 147 koni mechanicznych. Szybko wypracował sobie pozycję na rynku i wraz z konkurencyjną Toyotą RAV4 znajdował się na szczycie list sprzedaży w segmencie SUV-ów.

Następca powstał w 2001 roku i korzystał z płyty podłogowej Civica siódmej generacji. Wygląd bardzo się nie zmienił i drugą generację można określić jako zwyczajnie bardziej nowoczesną wersję pierwszej. To, co uległo zmianie to gama silników. Honda CR-V oferowała już silniki z systemem zmiennych faz rozrządu VTEC.

Kolejna generacja była małą rewolucją stylistyczną. Honda zerwała nieco z terenowym stylem, a z bagażnika zniknęło koło zapasowe. Do tego cały samochód nieco skrócono i poszerzono, a design był bardziej opływowy i zgodny z duchem czasu. Problemem była spora masa, która powodowała wysokie zużycie paliwa przez przeznaczone do tego modelu silniki. Ratunkiem mogą być samochody używane z innych rynków, gdyż w USA można było znaleźć nieco większe jednostki.

Honda CR-V IV rozwinęła myśl przyświecającą poprzedniej generacji i samochód wciąż był dość nowoczesnym SUVem, który tym razem zyskał bardziej agresywne nadwozie. Ogromnym plusem tej generacji jest poziom wyposażenia i systemów wspomagających, dzięki czemu można czuć się bezpieczniej podczas jazdy.

Najnowsza generacja flagowego SUVa Hondy ma dopiero nieco ponad trzy lata.  Design został całkowicie odmieniony z racji na nową filozofię marki dotyczącą przodu samochodu. W nowej Hondzie CR-V można korzystać już z systemu multimedialnego Honda Connect, czy zdalnego uruchamiania silnika, a podgrzewanie zyskały wszystkie siedzenia.

Honda CR-V – dane techniczne i wymiary

Honda CR-V wymiary

Honda CR-V prezentuje wartości typowe dla swojego segmentu. Jest to około 4,5 metrowy SUV, z szerokością przekraczającą 1,8 metra. Dzięki temu w środku jest dużo przestrzeni i bagażnik w różnych generacjach potrafi pomieścić sporo ponad 500 litrów.  Prześwit wynosi około 20 centymetrów.

Honda CR-V wymiar

Honda CR-V – gama silnikowa i napęd

Modele prosto z salonu można zakupić jedynie z jednostką hybrydową 2. i-MMD o mocy 184 koni mechanicznych. Wynika to z faktu, iż od 2022 roku w Europie Honda ma oferować jedynie pojazdy z napędem hybrydowym, bądź elektrycznym. Silnik ten działa ze skrzynią automatyczną e-CVT i może napędzać przednią oś lub wszystkie cztery koła. W starszych rocznikach z piątej generacji można liczyć także na benzynowy silnik 1.5 VTEC Turbo. Generuje on moc 173 lub 193 KM w zależności od wersji. Decydując się na czwartą generację można się natknąć na benzynowe silniki 2.0 i-VTEC o mocy 155KM, 2.4 o mocy 185KM, a także diesle 1.6 i 2.2 i-DTEC.

Honda CR-V – ceny samochodów używanych

Na rynku aut używanych wciąż można znaleźć używaną Hondę CR-V pierwszej generacji. Koszt takiego samochodu wynosi około 10 tysięcy złotych. Za następcę należy przygotować już od 15 do nawet ponad 25 tysięcy złotych. Ceny szybko rosną przy okazji modelu CR-V III. Za SUVa Hondy z lat 2006-2011 należy zapłacić niecałych 30 do nawet prawie 60 tysięcy złotych. Modele z lat 2012-2018 z racji na to, że ta generacja wciąż jest dość młoda zaczynają się od ponad 50 tysięcy, a za najlepsze egzemplarze płaci się nawet 90 tysięcy złotych. Używane Hondy CR-V piątej generacji to jedyny sposób, by kupić ten samochód bez jednostki hybrydowej. Ceny takowych są w przedziale 75-110 tysięcy złotych.

Honda CR-V – ceny nowych samochodów

Na nową Hondę CR-V z salonu napędzaną 2-litrową hybrydą należy przygotować co najmniej 150 tysięcy w wypadku wersji z napędem na przód. Gdy interesuje nas napęd na 4 koła należy zapłacić minimum 165 tysięcy. Najbogatsza wersja to z kolei koszt wynoszący prawie 200 tysięcy złotych.