Kia Pro cee’d - jaki silnik najlepszy?

Kia Pro cee’d - jaki silnik najlepszy?

Kia Pro cee’d to odpowiednik wersji cee’d z tym, że wersja pro to trzydrzwiowy model, który spotkał się z bardzo przyjemnym powitaniem na rynku europejskim. Pierwsza wersja tej generacji, która debiutowała w 2007 roku pod względem stylistycznym, była bardzo mocno zbliżona do klasycznego sedana Kii cee’d. Z kolei już druga generacja jest autem, które poszło za najnowszymi trendami, choć wiele elementów mechanicznych pozostało niezmiennych. Kia Pro cee’d spotkać można w trzech wersjach nadwozia takich jak trzydrzwiowy hatchback, pięciodrzwiowy hatchback oraz kombi. Jednak w 2009 roku model przeszedł lifting, gdzie zmieniło się wnętrze i część wyposażenia, do wersji silników dieslowych wprowadzono sześciobiegowe skrzynie oraz zmieniono mapę wtrysku jednostek benzynowych.

 

Kia Pro cee’d – dane techniczne silników

 

W Pro cee’dzie przede wszystkim znajdują się dwa najbardziej popularne wersje jednostek benzynowych, takie jak 1.4 oraz 1.6 litra. Rozrząd w tych wersjach oparty został na łańcuchu, ale w przypadku jednostki 1.4 zdecydowanie lepiej wybrać opcję sprzed liftingu, ponieważ po modernizacji moc spadła z bazowych 109 do 90 koni mechanicznych. Inna jednostka  o pojemności dwóch litrów oparta została o rozrząd z paskiem, który w zasadzie montowany był tylko w wersji Pro cee’d. Warto również podkreślić, że po liftingu jednostki 1.6 oraz 2.0 dostały sześciobiegowe przekładnie biegów, gdzie przed liftingiem obecne były tylko pięciobiegowe przekładnie. Z kolei miłośnicy innych odmian mają do wyboru jednostkę 1.6 CDRi w dwóch wariantach mocy: 90 i 115 koni mechanicznych. Warto zwrócić uwagę także na jednostkę dwulitrową o mocy 140 koni mechanicznych. Niemniej wszystkie z wersji dieslowych wykonane zostały w technologii common-rail. W kontekście potencjalnych zakupów dla kierowców ceniących oszczędność zalecane jest kupno mniejszych pojemności skokowych. Jednak wszystkie z opcji cieszą się bardzo dużą kulturą pracy, ale również stosunkowo niskim spalaniem w odniesieniu do osiągów, które także są przyzwoite.

 

Kia Pro cee’d – trwała i solidna konstrukcja

 

Wybór modelu Kia Pro cee’d z pewnością nie będzie błędem w szczególności dla kierowców, którzy cenią sobie jakość wykończenia estetycznego oraz mechanicznego. Ponadto stosunkowo niskie spalanie przy niezłych osiągach doskonale równoważy auto na tle konkurencji. Należy podkreślić, że koreańskiemu producentowi udało się zbudować bardzo trwałe i zaawansowane technicznie silniki wysokoprężne, co obecnie jest nie lada wyczynem.

 

Zobacz również: Kia Pro cee’d - sportowa wersja Kii Ceed