Kia Soul - miejski crossover

Kia Soul - miejski crossover

Kia Soul jest crossoverem klasy miejskiej produkowanym od 2008 roku. Obecnie mamy do czynienia z III generacją tego modelu. Charakterystycznymi są duże reflektory, mała atrapa chłodnicy, masywna maska oraz pionowa klapa bagażnika. W 2011 roku model przeszedł obszerną zmianę, gdzie zmieniono wygląd zderzaków, auto otrzymało nowe wkłady lamp tylnych a klamki zastąpiono klasycznymi. Kia Soul II generacji rozwinęła koncepcję poprzednika zachowując masywną maskę i dwubarwne malowanie nadwozia oraz zadartą ku górze linię szyb. Dodatkowo pojazd otrzymał nakładki na zderzaki i nadkola by upodobnić go do samochodów typu SUV. Soul III powstały w 2018 roku to już dwupoziomowe reflektory i obły tył. Zmieniona we wnętrzu została konsola, która jest teraz obła z ekranem 10".

Obecnie mamy IV generację (od 2019 roku). Najnowsza zachowuje masywny wygląd poprzedniego modelu, ale poprawia praktyczność i wyposażenie. Zmiana stylu przyniosła modelowi nieco bardziej współczesny blask. Soul oferuje przyzwoite prowadzenie, ale niestety gama silników pozostawia trochę do życzenia. Silnik benzynowy jest paliwożerny, a diesel ma wady, gdzie konkurencyjne modele crossoverów rozwiązały znacznie lepiej. Na swoją korzyść Kia Soul jest dobrze wyceniony, dobrze skonstruowany i dobrze zbudowany.

Nabywcy Soul mają do wyboru trzy silniki o pojemności 1,6 litra – dwa benzynowe i jeden wysokoprężny. Standardowa benzyna oferuje do 130 KM, a diesel ma 126 KM i zdecydowanie niższe koszty eksploatacji. Kia oferuje również wariant z turbodoładowaniem o mocy 201 KM, znany jako Soul Sport. Jest też elektryczna Kia Soul EV, która doskonale sobie radzi z takimi modelami jak Hyundai Ioniq,  BMW i3 i Nissan Leaf. Ma rozsądny zasięg i jest wyceniony podobnie jak jego rywale.

Wyposażenie to wcześniej znane Start, Connect, Connect Plus, Mixx i Maxx. Podstawowa wersja jest oferowana tylko z silnikiem benzynowym 130 KM i manualną skrzynią biegów, podczas gdy tylko diesel i Sport są dostępne z automatyczną. Niezależnie od tego, którą wybierzesz, wszystkie objęte są siedmioletnią gwarancją Kia, co czyni go mocno konkurencyjnym na rynku.

 

 

Kia Soul - miejski crossover
Kia Soul - miejski crossover
Kia Soul - miejski crossover