Lancia Voyager - minivan klasy średniej

Lancia Voyager - minivan klasy średniej

Lancia Voyager to samochód osobowy typu minivan klasy średniej produkowany w latach 2011–2016. To jeden z 4 odpowiedników modeli Chryslera ponieważ po połączeniu Fiata i Chryslera niektóre modele w Europie są sprzedawane pod marką Lancii. Różnice są kosmetyczne mięczy amerykańską marką a Włoską, a dokładnie inny gril, poprawione zawieszenie i bogatsze wyposażenie standardowe. 

Silniki to benzynowa V6 3,6 litrów oraz diesel R4 2,8 litra i oba współpracują z automatyczną 6-biegową skrzynią biegów. Niestety, ale ten praktyczny MPV wciąż pozostaje w tyle za europejskimi alternatywami, takimi jak Ford Galaxy i SEAT Alhambra. Owszem patrząc na jego praktyczność na długie trasy nie ma nic do zarzucenia, lecz gdy przyjdzie korzystać z niego w mieście, czy na krętych drogach wychodzą jego wady w postaci gabarytów i braku dynamiki jazdy.

Obok europejskich rywali, takich jak Volkswagen Sharan i SEAT Alhambra, Lancia Voyager automatycznie znajduje się w niekorzystnej sytuacji ze względu na swoją masę. Jest o ponad 500 kg cięższy od SEAT-a, w wyniku czego cierpi na tym ekonomia. Plusem jest jedynie jego bogate wyposażenie, gdzie nawet samochody w wersji podstawowej mają w standardzie trzystrefową klimatyzację i elektrycznie sterowane szyby. Auto ma typowy, pudełkowaty design, dzięki czemu wygląda imponująco. Przód jest charakterystyczny, wszędzie widać chromowane błyski. Wnętrze z tworzyw sztucznych nadal wydaje się jednak tanie, a konstrukcja jest nudna i nijaka.

Użyteczność jest atutem Lancii Voyager. Doskonały system siedzeń Stow 'n Go robi wrażenie, a wszystkie pięć tylnych siedzeń składa się w prosty i szybki sposób w podłogę, odsłaniając gigantyczną 3296-litrową przestrzeń bagażnika. Porównajmy to z SEAT-em Alhambrą to hiszpańskiemu minivanowi brakuje prawie 1000 litrów. Drugi rząd siedzeń obraca się o 180 stopni, co daje użyteczną przestrzeń biurową.

Voyager wypada również słabo w testach zderzeniowych Euro NCAP – zdobywając skromne dwie gwiazdki za bezpieczeństwo pasażerów. W tych samych testach Ford Galaxy i SEAT Alhambra uzyskują pełne pięć gwiazdek. Jednak Lancia Voyager ma wiele poduszek powietrznych, a kontrola stabilności jest standardem w całej gamie wyposażenia.