Lancia Ypsilon - najmniejsze auto w gamie Lancii

Lancia Ypsilon - najmniejsze auto w gamie Lancii

Lancia Ypsilon jest samochodem osobowym klasy aut najmniejszych produkowany przez Lancię od 1995. Od 2011 roku produkowana jest III generacja modelu. Samochód został zbudowany na płycie podłogowej Fiata Punto z tą różnicą, że występował jedynie jako trzydrzwiowy hatchback. Ypsilon II generacji została pokazana w 2003 roku nadal łącząc się technicznie z Fiatem Punto. Mimo to, był to model najlepiej sprzedający się pod logo Lancii. Ta generacja ma większe i lepiej wyposażone wnętrze oraz seryjne wyposażenie takie jak: ABS, klimatyzacja, tempomat, aluminiowe felgi oraz sekwencyjną skrzynię biegów.

Ypsilon III został zbudowany na płycie podłogowej Fiat Mini i jest pierwszym modelem po tylu latach produkcji, który zyskał odmianę pięciodrzwiową. Produkowany był w Tychach po zaprzestaniu tam produkcji Fiata Pandy. W 2020 roku zadebiutowała odmiana hybrydowa identyczna jak w modelach Fiat Panda i 500. Ypsilon jest zasadniczo bardziej praktyczną i tańszą wersją Fiata 500.

Dodatkowe drzwi są dobrze ukryte, dzięki czemu Ypsilon nie traci nic ze swojego stylu, a małe silniki i lekki układ kierowniczy są idealne do jazdy po mieście. Wnętrze w tym modelu nie do końca pasuje do wyglądu zewnętrznego, ale wciąż jest wiele do polubienia w najmniejszym modelu Lancii. To najpopularniejszy samochód, o którym pewnie nigdy nie słyszałeś. Ypsilon jest sprzedawany od 1996 roku w całej Europie, a jego sprzedaż sięga aż 87 000 sztuk rocznie.

Zarówno Chrysler, jak i Lancia są własnością Fiata, a Ypsilon jeździ na nieco wydłużonej wersji platformy 500. Jest miejsce dla czterech dorosłych osób, aby wygodnie usiąść, a przestrzeń bagażnika jest rozsądna i wynosi 245 litrów. Wewnątrz jakość kabiny jest całkiem dobra. Bez względu na to, który model wybierzesz, otrzymasz miękką w dotyku deskę rozdzielczą obszytą tkaniną w przypadku modeli o niższej specyfikacji i przekonującą sztuczną skórę w przypadku droższych wariantów. Pod maską, gama silników będzie znana właścicielom Fiata 500.