Mazda 3

Mazda 3 - samochód klasy kompaktowej

Mazda 3 to samochód klasy kompaktowej produkowany od 2003 roku. Aktualnie, dd 2019 roku produkowana jest IV generacja tego modelu. Mazda 3 zastąpiła Mazdę 323 produkowaną od połowy lat 70. I generacja zbudowana była na płycie podłogowej Forda Focusa. W roku 2006 lifting wprowadził zmiany we wnętrzu, a z zewnątrz nowe zderzaki i maskę. Rok później auto otrzymało nowy silnik produkcji Mazdy (2,0 l o mocy 143 KM). Standardowo Mazda 3 miała klimatyzację, 4 poduszki powietrzne, ABS, elektrycznie sterowane szyby i lusterka. W opcji możliwa była automatyczna klimatyzacja, 16 i 17” aluminiowe felgi, podgrzewane siedzenia i system Audio marki Bose.

2008 rok to II generacja Mazdy 2. Zmieniono zderzaki wraz z układem świateł przeciwmgielnych, wprowadzono nowe modele felg. W opcji dodano system pomagający przy parkowaniu, komputer pokładowy i tempomat. Mazda 3 III to rok 2013 i zmieniona osłona chłodnicy, która jest teraz chromowana. Zwiększono sztywność nadwozia i konstrukcyjnie ulepszono zawieszenie. Wprowadzono wersję hybrydową o łącznej mocy 136 KM. Zaprezentowano także model Mazdy 3 napędzany gazem ziemnym. Standardowe wyposażenie podstawowe (SkyGo) to m.in. 6 poduszek powietrznych, system ABS, elektrycznie sterowane szyby, system audio z wejściem USB, klimatyzacja manualna, wielofunkcyjna kierownica i system Start & Stop.

Mazda 3 IV została zaprezentowana jesienią 2018 roku w USA. Model otrzymał zupełnie nowy silnik SkyActiv-X, który ma zapłon iskrowy i samoczynny. Nie przypomina on żadnego innego produkowanego obecnie silnika benzynowego ponieważ łączy technologie zapłonu iskrowego i samoczynnego co zwiększa wydajność. Początkowo Mazda 3 dostępna była z wyborem silników benzynowych Skyactiv-G i silników wysokoprężnych Skyactiv-D, ale pojawienie się nowego silnika Skyactiv-X spowodowało, że diesel został usunięty z oferty. Dostępne są sześciobiegowe skrzynie manualne i automatyczne. Wersja benzynowa ma wyłącznie napęd na przód,  a opcja z najnowszym silnikiem napędza wszystkie 4 koła. Nowa Mazda 3 to naprawdę genialny samochód: wygląda nowocześnie, świetnie się prowadzi i w stosunku do wydanej gotówki oferuje naprawdę wiele.

Mazda 3 - samochód klasy kompaktowej
Mazda 3 - samochód klasy kompaktowej
Mazda 3 - samochód klasy kompaktowej