Audi RS3

Nowe Audi RS3 2022

Samochody Audi swoimi samochodami w wersji RS generuje emocje już od wielu lat. To oznaczenie to synonim dużej mocy i sportowego usposobienia samochodu. Nie inaczej jest w wypadku Audi RS3, czyli jednego z najmocniejszych kompaktów dostępnych na rynku. Jak wygląda jego najnowsza wersja z rocznika modelowego 2022?

Audi RS3 – geneza modelu

Audi RS3 po raz pierwszy pojawiło się w wypadku drugiej generacji kompaktowego modelu marki z Ingolstadt, który otrzymał oznaczenie 8P. Debiut najmocniejszej wersji kompakta miał miejsce dopiero w 2011 roku, czyli pod koniec okresu produkcji modelu A3. Auto wyposażono wtedy w jednostkę R5 o pojemności 2.5 litra, która generuje pokaźne 335 koni mechanicznych przekazywanych na cztery koła. Auto w tej formie budowano tylko przez dwa lata.

Audi RS3

W przypadku trzeciej generacji modelu oznaczonej jako 8V wersja RS3 zadebiutowała nieco szybciej bo 3 lata po premierze, a dokładniej w 2015 roku. Pierwsze informacje na temat najbardziej sportowej wersji kompakta pojawiły się już pod koniec 2014 roku. Auto dostępne było jako sportback, czyli hatchback oraz sedan. Pod maskę ponownie trafiła rzędowa piątka o pojemności 2.5 litra, która tym razem generuje jednak aż 362 konie mechaniczne. Auto sprzedawane było aż do końca generacji 8V, który nastąpił w 2020 roku.

W maju 2020 roku do produkcji wkroczyła najnowsza generacja kompaktowego Audi. Audi A3 8Y, czyli czwarta odsłona już kultowego kompakta jest spokrewniona z takimi autami jak Volkswagen Golf, Seat Leon oraz Skoda Octavia. Baza do powstania A3, czyli de facto bazy pod RS3 to platforma MQB evo. Tym razem inaczej niż w wypadku poprzednich generacji wersja RS3 zadebiutuje niedługo po początku nowej generacji.

Nowe Audi RS3 – różnice względem A3

Ponownie Audi RS3 dostępne będzie jako 5-drzwiowy hatchback bądź sedan. Względem bazowej wersji zmienił się grill, który w RS3 jest większy i bardziej rasowy. RS3 posiada także dodatkowe listwy progowe, wentylowany zderzak, a nawet malutki spojler zamontowany na dachu lub klapie bagażnika. RS3 posiada również dyfuzor oraz spore owalne końcówki wydechu. Dodatkowe pakiety ubogacają samochód o takie elementy jak splitter z przodu.

We wnętrzu znajdziemy specjalną tapicerkę z zielonymi lub czerwonymi przeszyciami, wyświetlacz HUD, wykończenia z włókna węglowego i wiele kolorowych akcentów. RS3 jest o 25 mm niższe niż A3 i może być wyposażone w zawieszenie adaptacyjne. Auto posiada również sztywniejsze łożyska, stabilizatory zawieszenia oraz układ kierowniczy.

Audi RS3

 

Zobacz także: Audi A3 - opinie
 

Audi RS3 2022 – silnik

Sercem Audi RS3 wręcz tradycyjnie jest znów napędzane przez rzędową piątkę, która jest niesamowicie rzadkim widokiem w dzisiejszej motoryzacji. Audi chwali się, że dzięki tej jednostce Audi RS3 ma najlepsze przyspieszenie w swej klasie. Dzieje się tak gdyż ten 2.5-litrowy turbodoładowany silnik ma aż 400 koni mechanicznych mocy maksymalnej i 500 niutonometrów maksymalnego momentu obrotowego. Moc przekazywana jest przy pomocy dwusprzęgłowej skrzyni biegów, która ma siedem przełożeń, a zasilane są wszystkie cztery koła dzięki napędowi Quattro, który posiada nowy podsystem RS Torque Splitter.