Jeep Grand Cherokee 4xe

Nowy Jeep Grand Cherokee 4xe 2022

Motoryzacja jaką znamy powoli odchodzi w niepamięć. Musimy przyzwyczaić się do tego, że coraz więcej samochodów będzie oferowało napędy elektryczne lub hybrydowe, czy też korzystające z niekonwencjonalnych paliw takich jak wodór. Swoją hybrydę plug-in na rynek wprowadził także Jeep za pomocą modelu Grand Cherokee 4xe, czyli pierwszego hybrydowego Jeepa z tej linii modelowej w historii.

Jeep Grand Cherokee – historia modelu

Jeden z najpopularniejszych SUVów z Ameryki w naszej części świata po raz pierwszy światło dzienne ujrzał w 1992 roku. Wtedy wypuszczono jego pierwszą generację, która stała się większym Jeepem Cherokee. Auto produkowane było w tej formie do 1998 roku przechodząc po drodze niewielki facelifting, który miał miejsce w 1995 roku.

Jeep Grand Cherokee 4xe

W 1998 roku wraz z wycofaniem pierwszej generacji rozpoczęto produkcję następcy. Jeep Grand Cherokee II powstał na nowej platformie, lecz wizualnie był jedynie ewolucją swego poprzednika. Auto przyjęło się naprawdę dobrze, gdyż temu samochodowi udało się zdobyć tytuł North American Truck of The Year 1999, czyli najlepszego SUVa roku 1999.

Kolejna odsłona SUVa przyniosła sporą rewolucję. Auto można bowiem uplasować segment wyżej, gdyż stało się większe i masywniejsze, a do jego budowy użyto większej platformy z poprzednika. Co ciekawe konstrukcyjnie samochody Jeep Grand Cherokee III są spokrewnione z Mercedesem ML, czyli poprzednikiem modelu GLE.

Od 2010 do 2021 roku produkowano z kolei czwartą generację SUVa z klasy wyższej średniej. Auto było ostatnim Jeepem, który powstał w ramach współpracy z Mercedesem. Auto to dzieliło pewne części z Mercedesem ML i GL. W Polsce wycofano go ze sprzedaży już w roku 2020, lecz w niektórych miejscach dostępny był aż do zakończenia produkcji.

Najnowsza generacja Jeepa Grand Cherokee zadebiutowała w styczniu 2021 roku. Nowy Jeep Grand Cherokee platformę dzieli z Alfą Romeo Stelvio oraz Maserati Grecale. Stylistycznie auto wyróżnia się małym grillem połączonym z reflektorami LED.

Nowy Jeep Grand Cherokee 4xe 2022

W 2021 roku Jeep zaprezentował pierwszą hybrydę typu plug-in w historii tej linii modelowej. Otrzymała ona oznaczenie 4xe. Oznaczenie to nawiązuje do rodzaju napędu, czyli 4x4, a literka e odpowiada za silnik elektryczny wchodzący w skład jednostki hybrydowej. Grand Cherokee 4xe może pokonać 25 mil, czyli około 40 kilometrów w trybie czysto elektrycznym. Jednostka hybrydowa generuje aż 375 koni mechanicznych, a ponadto jest wyposażona w szereg udogodnień, które pomagają w jeździe terenowej. Auto posiada także szereg dodatków, które sprawiają, że wyposażenie jest luksusowe. Znajdziemy tam kamerę 360 stopni, kamerę jazdy nocnej, system umożliwiający zautomatyzowaną jazdę i nie tylko.

Jeep Grand Cherokee 4xe

Do sprzedaży Jeep Grand Cherokee 4xe trafi wpierw w Ameryce Północnej. Tam debiut ma odbyć się już na początku 2022 roku. Na rynki globalne trafić ma z kolei dopiero w środku roku. Należy pamiętać także, że mogą pojawić się problemy z jego dostępnością, gdyż w wielu fabrykach brakuje kluczowych w procesie produkcji samochodów półprzewodników. 

 

Zobacz także: Jeep Grand Cherokee - najlepszy silnik do modelu