Jeep Grand Cherokee

Nowy Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee to amerykański samochód osobowy klasy wyższej produkowany od 1992 roku. W 2021 roku na rynku zadebiutowała piąta generacja modelu. Co każdy miłośnik motoryzacji powinien wiedzieć na jej temat? Jak prezentują się dane techniczne tego samochodu? Jak wygląda Jeep Grand Cherokee V?

 

Jeep Grand Cherokee piątej generacji — dane techniczne

Jeep Grand Cherokee V jest 5 — drzwiowym SUV — em segmentu E. Auto posiada 8 — biegową, automatyczną skrzynię biegów. Występuje w wersji z napędem przednim oraz AWD. Jeżeli chodzi o długość, dla wariantu SWB jest to 4999 mm, a LWB — 5204 mm. Samochód ma 1816 mm szerokości i 1963 mm wysokości. Rozstaw osi w przypadku odmiany SWB wynosi 2959 mm, LWB — 3091 mm. Co do masy własnej, dla wersji SWB jest to między 2047 a 2429 mm, a dla LWB — od 2095 do 2428 mm. Pojemność bagażnika wynosi tu od 484 do 2395 l. Auto jest w stanie pomieścić między 5 a 7 pasażerów.

 

Jeep Grand Cherokee V — wygląd

Jak prezentuje się piąta generacja Jeepa Grand Cherooke? Auto stanowi rozwinięcie designu znanego z poprzednich modeli. Jego przód jest masywny, a osłona chłodnicy — duża, szeroka i pokryta 7 pionowymi szczelinami. Na uwagę zasługuje tutaj również obniżona o 10 mm linia dachu z kurtynami powietrznymi, aktywnymi żaluzjami, pionowymi spojlerami na tylnych słupkach oraz wlotami aero flick na masce. Wszystko to pozwala uzyskać lepsze właściwości aerodynamiczne, ograniczając ilość zużywanego paliwa. Większe szyby i niżej poprowadzona linie okien skutecznie poprawiają widoczność w kabinie oraz nadają wrażenia przestronności.

 

jeep grand cherokee

Jeżeli chodzi o wnętrze, tym, co jako pierwsze wrzuca się w oczy jest nowa deska rozdzielcza z trzema wyświetlaczami. System multimedialny oraz cyfrowy zestaw wskaźników znajdują się na dwóch ekranach o przekątnej 10,1 cala. Trzeci, którego przekątna to 10,25 cala jest natomiast umieszczony przed pasażerem. Obsługa podstawowych funkcji, takich jak klimatyzacja czy radio odbywa się za pośrednictwem fizycznych klawiszy oraz pokręteł. Jeep Grand Cherokee V posiada system info rozrywki Unconnect 5 gwarantujący aż pięciokrotne szybsze działanie w porównaniu z czwartą generacją. Warto wspomnieć tutaj także o bezprzewodowych aktualizacjach Over — the — Air oraz aplikacji Amazon Fire TV pozwalającej na oglądanie filmów, słuchanie muzyki i granie w gry w czasie jazdy.

 

Omawiany model Jeepa oferuje pond 110 zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Na liście wyposażenia standardowego znajduje się między innymi system wykrywania obiektów na drodze cofania, ostrzeżenie o ryzyku kolizji wraz z funkcją automatycznego hamowania i wykrywaniem pieszych oraz rowerzystów, asystent toru jazdy, adaptacyjny tempomat z funkcją Stop and Go, asystent pasa ruchu wraz z systemem kontroli toru jazdy, system monitorowania martwego pola, aktywny system wspomagania hamowania awaryjnego, monitorowanie ciśnienia w oponach oraz system wspomagania parkowania tyłem ParkSense z funkcją zatrzymania.

 

Jeep Grand Cherokee piątej generacji występuje w następujących wersjach wyposażeniowych: Laredo, Overland, Limited oraz Summit. Kierowcy mają tu do wyboru dwa warianty silników: V6 3.6l Pentastar oraz V8 5.7l Hemi

 

jeep grand cherokee

Jeep Grand Cherokee V — krótka historia modelu

Jeep Grand Cherokee V został po raz pierwszy zaprezentowana w 2021 roku. Rok wcześniej, amerykańska marka zapowiedziała, że w drugiej połowie 2020 roku światło dzienne ujrzy piąta generacja modelu, która otrzyma kod fabryczny WL. Ze względu na pandemię i związane z nią wstrzymanie produkcji n terenie USA, oficjalna prezentacja  oraz początek sprzedaży samochodu zostały przełożone na początek 2021 roku. W lipcu 2021 roku, światło dzienne ujrzał natomiast nieco krótszy model z dwoma rzędami siedzeń w standardzie oraz 5 miejscami. Dodatkowo, zaprezentowany został wówczas pierwszy w historii tej linii samochód wyposażony w napęd hybrydowy typu plug — in. Mowa tutaj o modelu 4xe. Auto posiada silnik spalinowy i elektryczny razem z baterią pozwalającą na doładowanie gniazdka oraz poruszanie się w trybie elektrycznym.

 

Ważne informacje: Historia Jeep'a czyli militarne początki marki motoryzacyjnej.