Vito

Nowy Mercedes Vito 2022

Mercedes Vito jest mniejszym z samochodów osobowo-dostawczych budowanych przez Mercedesa. Jego historia sięga lat 90. XX wieku, gdy przy pomocy Volkswagena powstała pierwsza generacja tego modelu. Dziś dostępna jest już trzecia edycja vana od Mercedesa, która niedawno została odświeżona i wzbogacona o nowe elementy. Jak nowy Mercedes Vito wypada na tle rywali?

Mercedes Vito – historia modelu

Mercedes Vito powstał w 1996 roku jako owoc współpracy z Volkswagenem. Korzystał on z płyty podłogowej VW Transportera T4, a pod maską znajdował się między innymi należący do marki z Wolfsburga silnik VR6 2.8. Auto dobrze się przyjęło i w 1996 roku wygrało w plebiscycie Van of the Year 1996. Auto było produkowane między innymi w polskich zakładach w Jelczu-Laskowicach. Jego osobowa wersja była znana jako Mercedes klasy V.

Druga generacja Mercedesa Vito została zaprezentowana w 2003 roku i wprowadziła takie rzeczy jak różne długości nadwozia, nowe rodzaje zabudowy, a także w celu poprawienia zwrotności zrezygnowano z napędu na przód i samochód dostawczo-osobowy od Mercedesa miał napędzaną przednią oś. Podobnie jak poprzednik wygrał plebiscyt Van of the Year, co miało miejsce w 2005 roku. Auto na tle innych vanów i aut dostawczych wyróżniało się bogatą ofertą silnikową w skład której wchodziły silniki o mocy sięgającej nawet 258 koni mechanicznych. Osobowa wersja drugiej generacji Vito nosiła nazwę Mercedes Viano.

Obecna trzecia generacja Mercedesa Vito zadebiutowała w 2014 roku. Korzysta ona z tej samej płyty podłogowej co poprzednik, a wizualnie głównie zmiany to długie, nachodzące na błotniki przednie reflektory, duży grill i plastikowe zderzaki w wersji dostawczej. Auto dostępne na starcie było w mnogości wersji, które służyły do transportu towarów, sześciu osób, dziewięciu osób o różnych standardach wnętrza, a nawet w wersji kempingowej, która nosi nazwę Vito Marco Polo Activity i posiada takie elementy wyposażenia jak składany stolik, 3-osobowe łóżko, piankowy 2-osobowy materac w dodatkowej sekcji i wiele innych udogodnień.

mercedes vito

Mercedes Vito 2022 – silniki

Auto dostępne jest jako elektryk w formie eVito. Jego silnik w najsłabszej wersji generuje 116 koni mechanicznych. Zasięg to 152 kilometry, gdyż średnie zużycie energii elektrycznej to około 26 kWh na 100 kilometrów, a pojemność użytkowa baterii 35 kWh. Druga najmocniejsza jednostka to klasyczny diesel 114 CDI. Wytwarza on moc rzędu 136 koni mechanicznych, a jego średnie spalanie to prawie 7 litrów na 100 kilometrów. Dostępna jest również mocniejsza jednostka wysokoprężna 116 CDI, która ma moc maksymalną rzędu 163 koni mechanicznych. Spalanie jest o około pół litra na 100 kilometrów większe. Kolejna pozycja to 119 CDI o mocy 190 KM. Najmocniejszy diesel 124 CDI wytwarza aż 237 KM mocy.

Mercedes Vito 2022 – wymiary

Bazowa wersja Mercedesa Vito jest długa na 4895 milimetrów, a rozstaw osi to 3200 milimetrów. Szerokość mierzy 1928 milimetrów bez lusterek, a z lusterkami rozłożonymi wynosi 2244 milimetry. Wysokość dostawczaka sięga 1890 milimetrów.