Renault Captur - mały SUV

Renault Captur - mały SUV

Renault Captur to mały SUV, którego wersja produkcyjna zadebiutowała na salonie motoryzacyjnym w Genewie wiosną 2013 roku. W Korei Południowej Renault Captur jest sprzedawany pod nazwą Samsung QM3. Wnętrze małego SUV-a Renault jest bardzo podobne do kabiny Renault Clio. Duży wyświetlacz znajduje się na środku deski rozdzielczej. Samochód na polski rynek oferuje cztery wersje wysposażenia: Life, Zen, Intens i Holly Hansen. Jedynie Zen i Intens wyposażone są w bogatą wersję silników.

Do podstawowej wersji wyposażeniowej najeży ABS, dwie przednie poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, boczne poduszki powietrzne, ASR i tylny Isofix. Bogatsze wersje wyposażenia obejmują czujniki deszczu, tylne czujniki parkowania, kamery cofania, klimatyzacja automatyczna , elektryczne szyby tylne i podgrzewane fotele przednie.

Gama silników jest bardzo wąska, obejmuje dwa silniki benzynowe i jeden silnik wysokoprężny. Najsłabszy w palecie jest 0,9-litrowy silnik benzynowy o mocy zaledwie 90 KM i momencie obrotowym 135 Nm. Natomiast drugi silnik benzynowy (1,2 l) ma moc 120 KM. Turbodiesel ma moc 90 KM, ponieważ Captur wykorzystuje ten silnik jako cięższy, jazda nim nie jest przyjemnością. Przyspieszenie do setki trwa 13,5 sekundy. Średnie spalanie waha się w granicach 4-4,5 l. Podstawowy silnik jest wyposażony tylko w 5-biegową manualną skrzynię biegów, a 120-konna jednostka napędowa jest wyposażona tylko w 6-biegową dwusprzęgłową skrzynię biegów. Tylko w przypadku diesla może wybrać między 6-biegową manualną skrzynią biegów, a 6-biegową automatyczną skrzynią biegów z dwoma sprzęgłami.

W czerwcu 2020 r. wypuszczono wariant z zakładową instalacją LPG. Źródłem napędu jest jednostka 1,0 TCe o mocy 100 KM, a pojemność butli wynosi 40 litrów. Instalacja gazowa jest montowana bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym Renault. Równolegle z wersją LPG, w czerwcu 2020 roku pojawiła się wersja hybrydowa pojazdu. Źródłem zasilania samochodu jest 90-konny, wolnossący silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra, który jest używany w połączeniu z alternatorem HSG i silnikiem elektrycznym. Całkowita jego moc to 160 KM, a skrzynia biegów automatyczna. 

Renault Captur - mały SUV
Renault Captur - mały SUV
Renault Captur - mały SUV