Skoda Citigo - bliźniak Volkswagena up!

Skoda Citigo - bliźniak Volkswagena up!

Citigo to jeden z trzech miejskich bliźniaków zaprojektowanych przez Volkswagena. Samochód produkowany jest pod markami Volkswagen, SEAT i Skoda. Wszystkie samochody wyglądają podobnie, główna różnica tkwi w przedniej i tylnej części nadwozia oraz logo producenta. Ten samochód jest produkowany w fabryce Skody w Czechach i nosi nazwę Citigo. Podobnie jak Volkswagen i SEAT, produkty Skody dostępne są w wersji 3-drzwiowej i 5-drzwiowej. Cała linia jest prosta i dość surowa. Grill Citigo różni się od tych elementów w innych Skodach i jest prekursorem nowej stylizacji pojazdów, z której będą korzystać czescy producenci.

Konstrukcja kabiny Citigo jest dość prosta. Citigo jest sprzedawany w Polsce i ma cztery poziomy wyposażenia. W wersji Easy kupujący otrzyma standardową konfigurację dwóch przednich i dwóch bocznych poduszek powietrznych, systemów ESP i ABS oraz systemu antykradzieżowego. Lista nie jest długa, ale te dodatki w zupełności wystarczą. Do aut o wyższym poziomie wyposażenia dostępne są zestawy sportowe z większymi felgami, zestawy terenowe, wspomaganie kierownicy, centralne zamki, lusterka wsteczne sterowane elektronicznie i podgrzewane, a także wspomaganie przednie szyby, tylny czujnik parkowania, klimatyzacja manualna itp.

Skoda Citigo oferuje obecnie tylko jeden silnik – 1-litrowy, trzycylindrowy silnik rzędowy. Ten benzynowy silnik z wielopunktowym wtryskiem ma dwie moce znamionowe. W słabszych wersjach wytwarza 60 KM mocy i 95 Nm momentu obrotowego, a w mocniejszych sytuacjach wytwarza 75 KM. Nawet 60-konny silnik może rozpędzić Skodę do 160 km/h . Choć samochód ten jest mały i nie ciężki jego spalanie w typowym mieście nieco rozczarowuje. Producent twierdzi, że zużycie paliwa na 100 kilometrów powinno wynosić 5,9 l. Nawet biorąc pod uwagę, że test przeprowadzany jest w idealnych warunkach, co jest trudne do osiągnięcia przy normalnej jeździe, spalanie sięga nawet 8 l/100 kilometrów.

Skoda Citigo - bliźniak Volkswagena up!
Skoda Citigo - bliźniak Volkswagena up!