Skoda Kamiq - miejski crossover klasy B

Skoda Kamiq - miejski crossover klasy B

Skoda Kamiq to reprezentant miejskiego crossovera klasy B. Nowy samochód czeskiego producenta oparty jest na platformie MQB. Model pojawił się na polskim rynku w 2019 roku i od razu stał się bestsellerem. Zaletami tego modelu są przestronne wnętrze, pojemny bagażnik i wzorowa funkcjonalność, a także ponadprzeciętny komfort jazdy. Niestety w ofercie nie ma wersji z napędem 4×4 ani diesla. Wraz z Kamiq, Skoda po raz pierwszy weszła do dynamicznie rozwijającego się segmentu miejskich SUV-ów. Nazwa Kamiq, podobnie jak Kodiaq i Karoq, wywodzi się z języka Inuktitut z północnej Kanady i Grenlandii, co oznacza coś idealnie pasującego do każdej sytuacji.

Kamiq posiada deskę rozdzielczą podobną do tej z modelu Scala, co jest dużym atutem, ponieważ nowe linie wystroju wnętrza są bardzo przejrzyste i ergonomiczne. Uwagę przyciągnęły również wysokiej jakości materiały wykończeniowe. Przednie fotele są duże i bardzo wygodne. Pod maską samochodu znajduje się tylko benzyna, 1-litrowa turbosprężarka oraz dwie wersje mocy – 95 i 115 KM, a także 150-konny 1,5-litrowy silnik znany w wielu modelach Grupy Volkswagen. Słabszą wersję można zastosować z 5-biegową manualną skrzynią biegów, mocniejszą wersję można zamówić z 6-biegową manualną lub 7-biegową dwusprzęgłową automatyczną skrzynią DSG. Najciekawszym egzemplarzem jest jest 1.5 TSI o mocy 150 KM. Nie tylko bardzo sprawnie jeździ małym SUV-em, ale konstrukcja głowicy pozwala na wyłączenie dwóch cylindrów podczas płynnej jazdy, co jest bardzo ważne dla zużycia paliwa i emisji spalin.

Rozwiązanie zastosowane we wnętrzu przez Kamiqu to połączenie tradycji z nowoczesnością. Na przykład tradycyjny to „klasyczny” panel sterowania klimatyzacją z przyciskami i pokrętłami. Jednak podczas korzystania z niego można jedynie sterować temperaturą nawiewu, włączać ogrzewanie siedzeń lub ogrzewanie tylnej szyby. Zaś jeśli chcesz zmienić kierunek nawiewu lub prędkość wentylatora, musisz użyć ekranu po naciśnięciu przycisku MENU.

Skoda Kamiq - miejski crossover klasy B
Skoda Kamiq - miejski crossover klasy B
Skoda Kamiq - miejski crossover klasy B