Subaru Forester - sportowy crossover na płycie Imprezy

Subaru Forester - sportowy crossover na płycie Imprezy

Subaru Forester to sportowy pojazd użytkowy produkowany przez markę Subaru od 1997 roku. Auta bazują na podwoziu następcy modelu Subaru Impreza. Pierwsza generacja Subaru Forestera to kompaktowy crossover, a od trzeciej generacji samochód klasyfikowany jest jako SUV średniej wielkości. Prototyp Sutorig, który pojawił się w 1995 roku, był również inspirowany produkcją Subaru Forester. Nazwa ''forester'' oznacza rezydenta lasu – resident of the forest. W 2013 roku pojawiła się czwarta generacja Subaru Forestera.  A od 2018 roku produkowana jest piąta generacja pojazdu.

W 2000 roku samochód po faceliftingu zdobył tytuł najlepszego samochodu 4x4 w Australii w latach 2000, 2001 i 2002. Samochód oparty na rozwiązaniach technicznych zastosowanych przez Subaru Impreza okazał się idealnym połączeniem małego SUV-a i kombi. Forester I-Generacji ma cechy charakterystyczne większości samochodów Subaru: stały napęd na cztery koła i czterocylindrowy silnik w układzie boxer. Pierwsza generacja Foresterów charakteryzowała się drzwiami z szybami bezramowymi. Początkowo seria silników posiadała tylko 2,0-litrowy silnik wolnossący o mocy 122 KM, a od 1999 roku moc wzrosła do 125 KM. Niedługo potem do oferty trafiła turbodoładowana wersja tej 170-konnej jednostki napędowej. Samochód wyposażony w ten silnik nazywa się S-Turbo. Obie opcje silnika są wyposażone w 5-biegową manualną skrzynię biegów i 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. Dodatkowo wersja 125KM z manualną skrzynią biegów jest wyposażona w reduktor.

Forester II (2002-2008) to odświeżony wygląd poprzedniego modelu auta z zachowaną osobowością. Oprócz nowego auta wprowadzono nowe nazwy modeli: wersje wolnossące X (2.0 X) oraz turbodoładowane XT (2.0 XT).  W 2005 roku w serii silników pojawił się nowy 2,5-litrowy silnik z turbodoładowaniem o mocy 210 koni mechanicznych, który może być używany tylko z 5-biegową manualną skrzynią biegów. Najmocniejszy Subaru Forester, model 2.5 XT, przyspiesza od 0 do 100 km/h w mniej niż 7 sekund.

Subaru Forester III pojawił się w 2008 roku. Nowy model jest podobny do swoich poprzedników. Oferta silników napędowych prawie się nie zmieniła. Moc 2-litrowego wolnossącego silnika została zmniejszona do 150 KM, a 2,5-litrowy turbodoładowany silnik, podobnie jak jego poprzednik, wytwarza 230 KM. 

Subaru Forester - sportowy crossover na płycie Imprezy
Subaru Forester - sportowy crossover na płycie Imprezy
Subaru Forester - sportowy crossover na płycie Imprezy