Suzuki SX4 - kompaktowe auto z napędem 4x4

Suzuki SX4 - kompaktowe auto z napędem 4x4

SX4 to kompaktowy samochód z napędem na cztery koła z podwyższonym zawieszeniem, produkowany przez japońską firmę motoryzacyjną Suzuki Motor Company od 2006 roku. Model został opracowany wspólnie z Fiatem i sprzedawany pod włoską marką Sedici. SX4 jest produkowany w Japonii, Indonezji, Indiach i na Węgrzech i jest dostępny pod nazwami Changan-Suzuki SX4, Maruti Suzuki SX4, Suzuki Liana (Queensland, Australia) lub Suzuki Neo Baleno (Indonezja). W Europie Suzuki SX4 nazywany jest 5-drzwiowym hatchbackiem, ale na przykład w Indiach jest oferowany jako sedan pod marką Maruti Suzuki SX4. Z kolei wersja 4-drzwiowa sprzedawana w Stanach Zjednoczonych nosi nazwę Suzuki SX4 Sedan. 

Wnętrze modelu SX4 jest bardzo eleganckie. Fotele są przestronne, wygodne i mocne. Nawet wysokie osoby siedzące na nim mogą łatwo znaleźć dogodną pozycję. Kierowca ma do wyboru trzy tryby jazdy. W systemie 2WD siła napędowa jest przekazywana tylko na przednią oś. Tryb automatyczny rozdziela moment napędowy między przednią i tylną oś. Tylne koła mogą pochłaniać od 5% do 50% siły napędowej. Z kolei system AWD na stałe rozdziela siłę napędową na dwie osie. W Polsce można również kupić Suzuki SX4 wyłącznie z napędem na przednie koła. 

SX4 w zależności od kraju dostarcza różne silniki, cała gama jest bardzo szeroka. W Polsce podstawowym modelem jest 1,6-litrowy silnik M16A o mocy 120 KM i maksymalnym momencie obrotowym 156 Nm. Drugim dostępnym silnikiem w Polsce jest 2-litrowy turbodiesel z oznaczeniem DDiS. W rzeczywistości jest to silnik Fiata Multijet o mocy 135 KM i maksymalnym momencie obrotowym 320 Nm, który jest dostępny tylko w wersjach z napędem na wszystkie koła.

Suzuki oferuje do czterech silników wysokoprężnych. Oferta skrzyń biegów i silników jest bardzo szeroka. W Polsce są tylko 5-biegowe manualne skrzynie biegów i 4-biegowe automatyczne skrzynie, ale w innych częściach świata można kupić SX4 z 6-biegowymi manualnymi skrzyniami biegów lub automatycznymi bezstopniowymi skrzyniami biegów. 

Suzuki SX4 - kompaktowe auto z napędem 4x4
Suzuki SX4 - kompaktowe auto z napędem 4x4