skoda fabia

Tania w użytkowaniu i niezawodna używana Skoda Fabia

Na polskim rynku jesteśmy w stanie namierzyć wiele różnych ciekawych samochodów, które są przez klientów bardzo często wybierane. Oczywiście w grupie modeli wyjątkowo popularnych na rynku wtórnym możemy wyróżnić kilka wyjątkowo popularnych aut, a jednym z takich pojazdów bez wątpienia jest Skoda Fabia. Dlaczego klienci sięgają akurat po samochód od Czechów? Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o sentyment czy bliskość geograficzną – Fabia posiada o wiele więcej atutów, które przekonują do siebie klientów. Pochylmy się dzisiaj nad tym autem i sprawdźmy, które z nich są w stanie przekonać kierowców do wybrania Skody Fabii.

Historia Skody Fabii

Żeby dobrze zrozumieć popularność takiego auta, jak Skoda Fabia, w pierwszej kolejności musimy spojrzeć na historię tego samochodu. Pozwoli nam to bowiem zrozumieć, dlaczego niezależnie od generacji samochód ten cieszy się niemalejącą popularnością, co w przypadku niektórych aut nie jest wcale taką oczywistością. Auta używane mają bowiem to do siebie, iż niektóre ich generacje po latach sprawdzają się w porównaniu do innych wcieleń lepiej bądź gorzej.

Skoda Fabia swój debiut na rynku zaliczyła w 1999 roku, jako następca modelu Felicia. Wspomniana konstrukcja, która była produkowana jeszcze dwa lata po premierze Fabii, nie odniosła większego sukcesu, więc koncern Volkswagena, którego częścią jest Skoda, uznał, iż należy wdrożyć pewne zmiany, dzięki czemu Fabia może być nie tylko chętniej wybierana przez klientów, ale równocześnie koszty jej produkcji znacznie zmaleją. To właśnie dlatego płyta podłogowa zastosowana w pierwszej generacji Fabii jest współdzielona z Volkswagenem Polo oraz Seatem Ibizą. Pozwoliło to na zaoszczędzeniu na wielu częściach, które były stosowane we wszystkich trzech modelach.

Ten typ produkcji całej trójki aut był bez wątpienia strzałem w dziesiątkę. Seat Ibiza był kierowany do młodych kierowców i miał w sobie lekkiego sportowego pazura, zaś Skoda Fabia była modelem „najspokojniejszym”, którego grupą docelową były raczej osoby szukające auta do jazdy miejskiej bądź spokojnych tras. W tym wszystkim był jeszcze również Volkswagen Polo, który był swoistym wyborem pośrednim. Oczywiście pewną zmianą pod tym kątem była usportowiona wersja RS, która zawierała dwulitrowy silnik o mocy 120 koni mechanicznych. Nadal oczywiście nie był to więc żaden potwór, lecz Fabia dostawała dzięki takim osiągom niezłego kopa.

skoda fabia'>
</figure>
<p>
    <span style=

Skoda Fabia drugiej generacji produkowana była w latach 2006-2014 i podobnie, jak w przypadku swojej poprzedniczki, zbudowana była na tej samej płycie podłogowej, co Volkswagen Polo czy Seat Ibiza, a nawet i Seat Cordoba. Obecnie na rynku znajduje się już czwarta generacja Skody Fabii, która miała premierę w 2021 roku. Przez te kilkadziesiąt lat model ugruntował swoją pozycję jako jeden z najciekawszych samochodów segmentu B, a także tych najbardziej ekonomicznych. Dlaczego jednak tak jest? Fabia w tym wypadku wiele zawdzięcza polityce Volkswagena.

Tania eksploatacja kluczem do sukcesu

Jak już zostało to wspomniane wyżej, Skoda Fabia dzieli naprawdę mnóstwo części między innymi z Volkswagenem Golfem i Seatem Ibizą. Dzięki temu części, które są zawarte w Fabii, są bardzo szeroko dostępne, a zarazem całkiem niedrogie. Dzięki temu ewentualne awarie czy uszkodzenia nie zabolą aż tak naszego portfela, jak ma to miejsce w przypadku innych pojazdów o innych marek. Dodatkowo mechanicy dobrze znają samochody z koncernu VAG-a, dzięki czemu z łatwością będziemy w stanie znaleźć speców, którzy szybko i sprawnie podejmą się naprawy naszej Fabii. Silniki z tego auta na dodatek są bardzo oszczędne, a także dobrze współpracują z gazem, co czyni ten model Skody genialnym wyborem, jeżeli szukamy ekonomicznego auta.

Mała awaryjność – jeden z największych plusów Skody Fabii

No dobrze, ale co z tego, jeżeli części będą tanie, jeżeli auto będzie się psuć? Tego problemu nie mają jednak użytkownicy Skody Fabii, która od lat w rankingach niezawodności znajduje się na wysokich lokatach i utrzymuje się na nich niezależnie od generacji. Dzięki temu świadomość marki przez lata wzrastała, a osoby poszukujące pojazdu, który może nie zaoferuje im wielkiej mocy i wyposażenia, lecz tanią jazdę bez poważnych awarii zaczęli sięgać, i nadal sięgają, właśnie po Fabię!