Toyota Aygo - najmniejszy model japońskiego koncernu

Toyota Aygo - najmniejszy model japońskiego koncernu

Aygo to mały model samochodu produkowany przez japońską firmę motoryzacyjną Toyota Motor Corporation od 2005 roku. Jest to to jeden z najmniejszych trzydrzwiowych i pięciodrzwiowych hatchbacków. Nowocześnie wyglądające nadwozie charakteryzuje się wystającymi reflektorami i tylnymi światłami oraz prawie całkowicie przeszkloną tylną klapą. Toyota Aygo I została zaprezentowana na targach motoryzacyjnych w Genewie w 2005 roku. W 2008 roku samochód przeszedł pierwszy facelifting. Zmieniono przedni zderzak i osłonę tylnej lampy. W 2012 roku pojazd po raz drugi przeszedł modernizację, w tym dodano przednie i tylne światła do jazdy dziennej wykonane w technologii LED.

Toyota Aygo II została zaprezentowana na Salonie Samochodowym w Genewie w marcu 2014 roku. Samochód wykorzystuje przeprojektowaną karoserię w stylu „J-Playful”. Charakteryzuje się przednią listwą w kształcie litery X z długimi reflektorami po obu stronach. Z tyłu pojazdu znajdują się prostokątne światła. Wewnątrz samochodu znajduje się 7-calowy ekran dotykowy o nazwie X-Touch, ze stylowymi płytkami znanymi z systemu Windows 8 i wykorzystujący technologię MirrorLink, dzięki której obrazy ze smartfonów mogą być wyświetlane na ekranie oraz wieża audio wyglądająca jak stara wieża audio. W czołowym teście zderzeniowym przeprowadzonym przez EuroNCAP Toyoty Aygo otrzymały cztery na pięć gwiazdek, co jest wynikiem co najmniej zadowalającym jak na tak małe auto.

W 2018 roku model Aygo przeszedł facelifting. Samochody zachowały unikalny przód z logo X, ale teraz jest jeszcze bardziej wyjątkowy. Samochód ma przeprojektowane przednie i tylne reflektory (teraz z wykorzystaniem technologii LED), zmiany widać również w jego zarysie. Przy okazji liftingu zmodernizowano również silnik 1.0 VVT-i, który teraz wytwarza 72 KM. Poprawiono również układ kierowniczy i zawieszenie, a wnętrze wyciszono. Co ciekawe, z tyłu Aygo w wersji 3-drzwiowej i 5-drzwiowej nie ma możliwości otworzenia okien. Są tylko skośne szyby, więc w upalny dzień temperatura wewnątrz auta może być wyższa. 

Toyota Aygo - najmniejszy model japońskiego koncernu
Toyota Aygo - najmniejszy model japońskiego koncernu
Toyota Aygo - najmniejszy model japońskiego koncernu