expand_moreclose
expand_moreclose
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
km
expand_more
km
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
cm³
expand_more
cm³
expand_more
KM
expand_more
KM
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more
expand_more

Kia Soul FAQ:


Jakie jest średni zasięg Kia Soul?

W przypadku najnowszej generacji Kii Soul trudno tak naprawdę mówić o spalaniu jakiegokolwiek paliwa – choć z naszych ulic z pewnością kojarzymy ten pocieszny i osobliwie wyglądający samochód z normalnego używania silnika spalinowego, tak w przypadku ukazanej i wprowadzonej na rynek rok temu trzeciej generacji Europejczycy otrzymali w pełni elektryczny pojazd, któremu aktualnie najbliżej jest raczej do kategorii crossoverów segmentu B (sklasyfikowanie Kii Soul nie należy do rzeczy najłatwiejszych).

Co więc oferuje nam najnowsza Kia Soul? Przede wszystkim dwa silniki napędzane wyłącznie energią elektryczną. Pierwszy z nich oferuje 136 koni mechanicznych mocy. Przy średnim zużyciu energii rzędu 17 kWh/100 kilometrów i efektywnej pojemności akumulatora 39,2 kWh, daje to średni zasięg na poziomie 230 km. Mocniejszy silnik, który oferuje 204 KM mocy, posiada baterię o pojemności 64 kWh, co w połączeniu ze zużyciem 17,3 kWh/100 km daje nam około 370 km zasięgu.

Jaki silnik wybrać Kia Soul ?

W przypadku trzeciej, najnowszej generacji modelu Kia Soul, na rynku europejskim nie uświadczymy już żadnej wersji z silnikiem spalinowym. Jedyne dwie jednostki, które możemy otrzymać pod maską naszego samochodu, są napędzane energią elektryczną. Cechują się one oczywiście innymi właściwościami, a także kompletnie zmienionym zachowaniem w stosunku do jednostek spalinowych.

Słabszy motor dostępny aktualnie pod maską Kii Soul oferuje kierowcy 136 koni mechanicznych mocy przy zawrotnej wartości 395 Nm momentu obrotowego dostępnego w każdym momencie. Wraz z akumulatorem o pojemności 39,2 kilowatogodzin, pozwala to na przejechanie około 230 kilometrów na jednym ładowaniu.

Mocniejszy silnik elektryczny oferuje już 204 konie mechaniczne mocy bez zmiany w kwestii momentu obrotowego (nadal 395 Nm). Przyspieszenie do 100 km/h wynosi zaledwie 7,6 sekundy, a akumulator o pojemności 64 kWh pozwala kierowcy na przejechanie około 370 kilometrów na jednym ładowaniu.

Jakie są opinie o Kia Soul?

Kia Soul może wiele osób odstraszać od siebie swoim specyficznym wyglądem, jest jest to naprawdę ciekawa konstrukcja, której warto przynajmniej dać szansę. Eksperci oraz użytkownicy są bowiem zgodni, że trudno jest aktualnie znaleźć równie dobrego elektrycznego crossovera segmentu B w takiej cenie.

Do bardzo ważnych zalet Soula z pewnością można zaliczyć zaskakujący zasięg, który w jeździe po mieście potrafi być nawet ciut większy niż ten przewidywany przez producenta. Samochód posiada również naprawdę świetne wyposażenie, a system info-rozrywki działa naprawdę dobrze. Soul jest także dość pojemny, a także bardzo dobrze skonstruowany pod względem ergonomii we wnętrzu.

Nie jest to jednak samochód bez wad. Zawodzi na przykład układ kierowniczy – Soul wydaje się dość ociężała i mało zwrotna, na co z pewnością wpływ ma taki, a nie inny koncept designerski. Lepsze mogłoby być również wyciszenie kabiny pasażerskiej. Nie są to jednak minusy, które przekreślałyby ten samochód w przedbiegach.

Jakie są wymiary Kia Soul?

Kia Soul cechuje się wymiarami dość standardowymi, jak na crossovera klasy B, choć oczywiście ze względu na dość unikalny wygląd nie widać tego na pierwszy rzut oka – auto wizualnie wydaje się po prostu większe. Długość 4195 mm, szerokość 1800 mm oraz wysokość 1600 mm to nie są rezultaty, które wychodzą ponad standard tego segmentu, choć nie da się ukryć, że jeżeli Soul trafiłby do kategorii B+, nikt raczej nie byłby tym faktem zdziwionym. Masa własna tego samochodu, niezależnie od wybranego przez nas silnika, będzie wynosić około 1303 kilogramy.

Bagażnik z rozłożoną tylną kanapą co prawda posiada objętość tylko 315 litrów (to i tak dobry wynik jak na crossovera segmentu B), lecz po pozbyciu się ostatniego rzędu siedzeń otrzymujemy przestrzeń załadunkową o naprawdę sporej objętości 1339 litrów. To już naprawdę robi spore wrażenie. Kia Soul posiada też dość niskie zwisy oraz standardowy prześwit o wielkości 15,5 centymetra.

Jakie są ceny Kia Soul?

Niektóre samochody przykuwają uwagę klientów swoimi możliwościami, inne zaś wyposażeniem i udogodnieniami. W przypadku takiego modelu, jak Kia Soul, punktem rozpoznawczym bez wątpienia jest bardzo nietypowy wygląd. Jak obecnie kształtują się ceny tego samochodu? W Polsce na chwilę obecną dostępna jest tylko odmiana elektrycznego Soula, której ceny rozpoczynają się od 149 990 złotych. Najwyższy pakiet wyposażenia jednak podwyższa wartość auta do poziomu 185 400 złotych.

Kia Soul to miejski crossover produkowany przez południowokoreańską markę od 2008 roku. Od 2019 roku na rynku dostępna jest jego trzecia generacja. Co ciekawe, najnowszy Soul III nie trafił w pełnej ofercie do sprzedaży na rynkach europejskich – tu ograniczono się wyłącznie do elektrycznej wersji e-Soul, a spalinowe wersje zostały zastąpione nowym crossoverem o nazwie Stonic. Oczywiście na rynku wtórnym wciąż można znaleźć egzemplarze z silnikami spalinowymi z poprzednich generacji. Kia Soul to przede wszystkim stylowy samochód – nie każdemu może przypaść do gustu, jednak zdecydowanie zwraca na siebie uwagę. Auto nie jest oferowane z napędem 4x4, ale podwyższony prześwit ułatwia pokonywanie miejskich krawężników czy nierówności w terenie. W tym modelu warto uważać na delikatny lakier, a przy używanych egzemplarzach należy zwracać uwagę na ewentualne ślady korozji. Jednak mimo to ten południowokoreański crossover jest ciekawą alternatywą w dosyć stonowanym segmencie B. Przemawia za nim również korzystna cena zakupu i brak kosztownych, uciążliwych usterek. Jeśli zatem interesuje Cię nowa lub używana Kia Soul, koniecznie sprawdź oferty sprzedaży zamieszczone na naszej stronie – tu z pewnością znajdziesz model dla siebie.