Citroen Cactus - samochód osobowy typu crossover

Citroen Cactus - samochód osobowy typu crossover

Citroen C4 Cactus to samochód osobowy typu crossover klasy miejskiej produkowany przez francuską markę w latach 2014 – 2020. Powstał na płycie podwoziowej, którą dzieli z modelami C3 i DS3. Panele Airbump to znak rozpoznawczy tego modelu. To elementy z tworzywa sztucznego (wypełnione powietrzem), umieszczone na drzwiach, gdzie ich celem było nadanie autu unikalnego wyglądu i ochrona drzwi przez ewentualnymi uszkodzeniami np. obiciem.

Citroen Cactus zdobył prestiżowy tytuł World Car Design of the Year w roku 2015 i zajął drugie miejsce w prestiżowym plebiscycie na Europejski Samochód Roku 2015. W 2017 roku C4 Cactus przeszedł modernizację gdzie przeprojektowano wygląd zewnętrzny pojazdu. Zyskał on nowy wygląd przodu, pojawiły się większe lampy i chromowana listwa z diodami LED do jazdy dziennej.

W C4 Cactus położono duży nacisk na komfort. Jazda jest przyjemna i auto nie prowadzi się tak ostro, jak niektóre hatchbacki Citroena. Silniki trzycylindrowe są żwawe. Długie, wąskie nadwozie, podwyższone zawieszenie i czarne przedłużenia nadkoli, oryginalne Airbumps po bokach – to znak rozpoznawczy tego modelu tak jak asymetryczne otwory wentylacyjne na desce rozdzielczej, otwierany od góry schowek i minimalistyczne przyciski na desce rozdzielczej. 

C4 Cactus to dwa silniki – 1,5-litrowy diesel o mocy 99 KM i 1,2-litrowy benzynowy o mocy 108 KM, a jedyną dostępną skrzynią biegów jest sześciobiegowa manualna skrzynia biegów. C4 Cactus jest dostępny tylko w wersji wyposażenia Flair, co oznacza, że ​​ samochód jest dość dobrze wyposażony. Standardowe wyposażenie obejmuje komfortowe zawieszenie, aluminiowe felgi, klimatyzację, komfortowe fotele oraz system informacyjno-rozrywkowy z ekranem dotykowym.

W 2018 Linda Jackson zapowiedziano, że produkcja modelu Cactus zakończy się w 2020 roku, a jego bezpośrednim następcą zostanie III generacja modelu C4. Następca nie jest już crossoverem, lecz klasycznym kompaktem.

Citroen Cactus - samochód osobowy typu crossover
Citroen Cactus - samochód osobowy typu crossover
Citroen Cactus - samochód osobowy typu crossover