Citroen C5 X

Nowa generacja Citroen C5 X

Citroen C5 jest samochodem osobowym klasy średniej produkowanym od 2001 roku. W 2021 roku, na rynku zadebiutowała trzecia generacja modelu. Łączy ona w sobie cechy sedana, SUV — a oraz kombi. Czym charakteryzuje się to auto francuskiego koncernu motoryzacyjnego?

 

Citroen C5 X — dane techniczne

Citroen C5 X to samochód o długości 480,5 cm, szerokości 181,5 cm i wysokości 148,5 cm. Jego rozstaw osi to 278,5 cm. W wersji bazowej, auto ma bagażnik o pojemności 545 l. Maksymalnie można go powiększyć go 1640 l. W przypadku hybrydowego modelu jest to kolejno 485 i 1580 l.

 

Jeżeli chodzi o jednostki napędowe, kierowcy mają tu do wyboru 2 silniki benzynowe i hybrydę plug — in. Wszystkie wersje posiadają napęd na przednie koła.

 

citroen c5 x

Parametry silników benzynowych prezentują się następująco:

 

•   1.2 PureTech — silnik o mocy 131 KM, który osiąga maksymalny moment obrotowy 230 Nm. Auto posiada 8 — biegową automatyczną skrzynię biegów. Od 0 do 100 km/h przyspiesza ono w 10,4 s. Samochód osiąga prędkość maksymalną wynoszącą 210 km/h. Średnie zużycie paliwa w przypadku tego modelu to 6,0 l/100 km.

•   1.6 PureTech — silnik mający moc 181 KM, osiągający moment obrotowy 250 Nm. Posiada 8 — biegową, automatyczną skrzynię biegów. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 8,1 s. Osiąga ono prędkość maksymalną na poziomie 230 km/h. Średnie zużycie paliwa wynosi tu 6,5 l/100 km.

 

Jeśli chodzi natomiast o silnik z napędem hybrydowym, jest to model o nazwie 1.6 PureTech PHEV. Ma on moc 225 KM i osiąga maksymalny moment obrotowy 360 Nm. Samochód posiada 8 — biegową, automatyczną skrzynię biegów. Od 0 do 100 km/h przyspiesza w 7,8 s. Prędkość maksymalna tej wersji to 233 km/h. Średnie zużycie paliwa wynosi tu 1,3 l/100 km, a zasięg w trybie elektrycznym — do 55 km.

 

Jak wygląda Citroen C5 X?


Nowy Citroen C5 X to samochód zaprojektowany w stylu znanym z wersji C4. Tym, co go wyróżnia są przednie oraz tylne światła LED w kształcie litery V. Zrezygnowano tu z charakterystycznych dla marki paneli bocznych Airbumps. Na uwagę zasługuje tu odważnie stylizowana karoseria oraz przestronne, funkcjonalne wnętrze. Kabina została doskonale wyciszona, skutecznie izolując pasażerów od hałasów z zewnątrz. Wysoki komfort podróżowania gwarantuje zawieszenie Citroen Advanced Comfort wraz z amortyzatorami Progressive Hydraulic Cushions oraz fotele Advenced Comfort.

 

citroen c5 x

Funkcjonalny Citroen C5 X

Jak już zostało wspomniane, Citroen C5 X oferuje od 545 do 1640 l pojemności po złożeniu tylnej kanapy. Na skutek tego, powstaje płaska podłoga. Na uwagę zasługuje tutaj także szeroki otwór załadunku wraz z nisko położonym progiem. Do niewątpliwych atutów tego modelu można zaliczyć również zupełnie nowe multimedia wraz z 12 — calowym ekranem dotykowym HD. Interfejs systemu info rozrywki gwarantuje zróżnicowane możliwości personalizacji, aktualizacje w czasie rzeczywistym za pomocą chmury oraz bezprzewodową łączność ze smartfonem. W Citroenie C5 X można znaleźć różnego rodzaju zaawansowane systemy asystujące Są to: system Top 360 Vision ułatwiający manewry poprzez wyświetlanie widoku otoczenia na centralnym ekranie, Highway Driver Assist wraz z adaptacyjnym tempomatem z funkcją Stop & Go oraz asystentem utrzymania pasa ruchu, system Rear Cross Traffic Allert wykrywający niebezpieczeństwo w czasie manewru cofania oraz system dalekosiężnego monitorowania martwego pola.

 

Wersje wyposażeniowe Citroena C5 X

Citroen C5 X występuje w kilku wersjach wyposażenia. Jedną z nich jest Feel. Kierowcy znajdą tutaj między innymi zawieszenie wraz z progresywnymi ogranicznikami hydraulicznymi Progressive Hydraulic Cushion oraz dwustrefową klimatyzację automatyczną sterowaną przy pomocy dedykowanych przycisków. Nieco droższa wersja — Feel Pack, obejmuje zaawansowane zawieszenie AMVAR + DBH, czujniki parkowania z przodu i z tyłu oraz światła przeciwmgielne LED z funkcją doświetlania zakrętów. W wersji wyposażeniowej Shine znaleźć można natomiast chromowane wykończenie tylnego zderzaka, asystenta jazdy autostradowego HIIA oraz wielofunkcyjną, podgrzewaną kierownicę z funkcją wykrywania rąk.

 

Zobacz także: Citroen e-C4 - nowa odsłona