Fiat Panda - samochód osobowy segmentu A

Fiat Panda - samochód osobowy segmentu A

Fiat Panda to samochód osobowy segmentu A produkowany od 1980 roku, a od 2011 roku produkowana jest III generacja modelu. Zadaniem projektanta od początku było to by produkcja wszystkich jego elementów i podzespołów była jak najtańsza. Auto otrzymało proste kształty (w tym szyby), tanie plastiki i prostokątne reflektory. Produkowane było wyłącznie jako 3-drzwiowy hatchback. W czerwcu 1983 roku rozpoczęto nawet produkcję Pandy w wersji z napędem na cztery koła. 

Panda II pojawiła się po raz pierwszy w 2003 roku, a produkowana była w fabryce w Tychach. Oferowany był wyłącznie z 4 cylindrowym silnikiem o pojemności 1,1 litra i mocy 54 KM oraz 1,25 litra z mocą 60 KM. W 2003 roku wprowadzono silnik diesla o pojemności 1,3 l o mocy 70 KM. W 2006 roku przeprowadzono zmiany i wprowadzono wersję sportową z silnikiem 1,4 litra o mocy 100 KM. Trzeba dodać, że końcem 2009 roku ogłoszono, że łącznie wyprodukowano 1,5 mln sztuk tego modelu, a do końca jego produkcji z taśm zeszło 2,168 mln sztuk.

Pandę III generacji mamy obecną na rynku od dekady. Zbudowany jest na bazie płyty podłogowej Fiata Mini (tak jak Fiat 500, Forda Ka i Lancia Ypsilon). Produkcję auta jednocześnie przeniesiono z polskiej fabryki do włoskiej. Po 7 latach produkcja osiągnęła 1 mln sztuk. 

Niedawno odnowiona gama Fiata Panda wciąż oferuje mnóstwo charakteru i stylu. Nowsi konkurenci nie dorównują osobowością ani stylem Pandy, ale oferują bardziej nowoczesne projekty i lepsze wykorzystanie przestrzeni wewnątrz. Mimo to Fiat Panda jest użytecznym samochodem miejskim z dużą ilością schowków rozsianych wokół kabiny, a także obszernym bagażnikiem, który można łatwo powiększyć dzięki przesuwanej tylnej kanapie. Panda jest wspaniałym samochodem miejskim. Na dłuższych trasach autostradowych brak wyrafinowania silników benzynowych może być jednak męczący. Jakość wykończenia wnętrza nie zawsze dorównuje konkurencji, ale Panda cieszy się solidną reputacją niezawodności. Znakomity dwucylindrowy silnik benzynowy TwinAir o pojemności 0,9 litra nadal służy w wersjach Pandy 4x4.

 

 

 

Fiat Panda - samochód osobowy segmentu A