Fiat Punto - jaki silnik wybrać?

Fiat Punto - jaki silnik wybrać?

Fiat Punto był przez lata jednym z niekwestionowanych liderów w ofercie sprzedażowej włoskiego producenta. Choć obecnie model ten nie jest już produkowany i na rynku znaleźć można wyłącznie używane Punto, nadal samochody te cieszą się dużym zainteresowaniem kierowców. Na portalach ogłoszeniowych można znaleźć wiele ciekawych propozycji występujących z różnymi wariantami silników.

 

Jakie silniki oferuje producent?

 

Fiat Punto, tak jak inne modele z miejskiej linii Fiata, produkowany był zarówno z silnikiem benzynowym, jak i w wersji Diesel. Jeden i drugi wariant znajdzie swoich fanów, jednak wiele zależeć będzie od przeznaczenia auta. Poszukując samochodu do jazdy miejskiej, lepiej zawęzić poszukiwania do modeli wyposażonych w silnik benzynowy 1,2 bądź 1,4. Oba te silniki to sprawdzone instalacje, cieszące się nadal dużym zainteresowaniem na rynku aut używanych. Do ich głównych zalet należy relatywnie niska awaryjność, spalanie na akceptowalnym poziomie, a także dość niskie koszty eksploatacji. Nic więc dziwnego, że mimo iż Punto nie jest już produkowane, do dziś jest to auto popularne na polskich drogach. 

 

Dla kogo Punto z silnikiem Diesla?

 

Nieco większe gabaryty Punto w porównaniu do innych miejskich modeli Fiata sprawiają, że zachęca ono do dalszych podróży i wyjazdu w trasę. Rozwiązaniem dopasowanym do potrzeb związanych z tym sposobem użytkowania auta są silniki Diesla, które będą bardziej dynamiczne w jeździe poza miastem. Silniki o mocy 1,3 i 1,6 charakteryzuje średnie spalanie na poziomie nie przekraczającym 4,5 litra na 100 km, co czyni z Punto wyposażonego w taki silnik ekonomiczne auto na dalsze podróże. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w parze z oszczędnościami idą również typowe dla tego rodzaju silnika problemy. Typową dolegliwością Fiatów wyposażonych w silnik Diesla są usterki filtra cząstek stałych, który dość często ulega zatkaniu. Co więcej, koszty eksploatacji będą w przypadku tego rodzaju silnika odczuwalnie wyższe. Trzeba mieć te dwie kwestie na uwadze, decydując się na wybór Fiata Punto z silnikiem Diesla. Jeśli chcemy uniknąć tego rodzaju problemów, warto zwrócić uwagę na modele z silnikiem benzynowym, który zagwarantuje więcej spokoju, a w kryzysowej sytuacji jego usterka nie będzie aż tak znaczącym obciążeniem dla portfela. Niemniej, popularność Punto na polskich drogach świadczy o tym, że jest to model wciąż uznawany za ciekawy i wart wyboru. Z łatwością można znaleźć zadbane, ładne egzemplarze, które będą służyć jeszcze przez kolejne lata.