Fiat Punto - klasa aut miejskich

Fiat Punto - klasa aut miejskich

Fiat Punto to samochód osobowy klasy aut miejskich którego sprzedano przez pierwsze dwie dekady 9 mln sztuk. Był produkowany przez włoską markę w latach 1993 – 2018. I generacja została zbudowana na płycie podłogowej takiej jak Lancia Ypsilon i Fiat Barchetta. W 1995 roku pojazd otrzymał tytuł Samochodu Roku. Dostępne były wersje GT oraz kabriolet. Punto II zostało po raz pierwszy zaprezentowane podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 1999 roku. Zmieniony został m.in. pas przedni w którym zastosowano m.in. nowe reflektory, atrapę chłodnicy oraz zderzaki, a także inne światła tylne. 

III generacja to Fiat Punto 2012. Został on po raz pierwszy pokazany podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2011 roku, jednak stara inżynieria i mniej niż ekscytująca jazda sprawiają, że Fiat Punto jest trudny do polecenia. Wyglądał raczej nijako, nie był szczególnie konkurencyjny w stosunku do nowszych rywali pod względem emisji lub ekonomii, a jego inżynieria i technologia wydawały się już wtedy stare.

Pomimo zmian nazwy i różnych liftingów, wtedy i obecnie Punto nadal mocno opierał się trendom i nowoczesności. Z rywalami takimi jak Ford Fiesta,  Opel Corsa,  Citroen C3, Hyundai i20, Renault Clio, Peugeot 208 i  Skoda Fabia niedoskonałości Punto wychodziły na każdym kroku. Co prawda niewiele samochodów może pochwalić się tak długim życiem jak Fiat Punto, jednak można śmiało powiedzieć, że mały Fiat został w wielu ważnych obszarach pozostawiony w tyle przez swoich bardziej kompetentnych rywali. Do tego stopnia, że ​​Fiat oferował tylko trzy opcje silnika: 68 KM 1,2-litrowy lub 76 KM 1,4-litrowy silnik benzynowy oraz 0,9-litrowy turbodoładowany silnik TwinAir.

Poziomy wyposażenia zmieniały się jedynie pod względem nazwy przez wszystkie lata, w których Punto był w sprzedaży. Zawsze były proste. Podstawowy model jest standardowo wyposażony w klimatyzację, Bluetooth, łączność USB, 15" felgi aluminiowe i elektryczne szyby przednie, podczas gdy Easy+ ma między innymi 16" felgi aluminiowe, klimatyzację, przednie światła przeciwmgielne i nawigację satelitarną.