Ford Ranger

Nowy Ford Ranger 2022

Rynek pickupów w Europie jest naprawdę mały, lecz wciąż niektórym producentom opłaca się wystawiać na nim swe modele. Jednym z nich jest oczywiście Ford Ranger, czyli już dziś kultowy pickupów od amerykańskiej marki, który w Europie utrzymuje się od wielu lat. Teraz nadeszła pora na jego szóstą generację, która odświeży model będący niezmieniony od 2012 roku.

Nowy Ford Ranger 2022 – historia modelu

Pierwszy, kultowy model Ranger pochodzi z 1982 roku. Uzupełnił on wtedy gamę pickupów Forda będąc bardziej przystępną alternatywą dla Forda F-Series. Taki ruch amerykańskiego producenta wynikał z tego, że Chevrolet wytworzył niszę na rynku dla pickupów średniej wielkości za sprawą swojego nowego modelu S-10. Auto do swojej drugiej generacji dostępne było jedynie w USA. Trzecia generacja przyniosła rozdzielenie modelu Ranger na dwie osobne konstrukcje.

Ford Ranger III zadebiutował wpierw w USA, gdzie budowany był do 2011 roku. Druga wersja Rangera III to z kolei model przeznaczony na rynki globalne. Auto w porównaniu do swojego amerykańskiego kuzyna było mniejsze i nie powiązane jakkolwiek konstrukcyjnie. Ranger na rynki globalne był bowiem bliźniakiem Mazdy B-Series.

W 2006 roku Ford na rynek wprowadził kolejną generację Rangera znów opracowaną wraz z Mazdą. Ostatnia dostępna generacja, czyli piąta zadebiutowała z kolei w 2011 roku i znów pomagała w niej Mazda ze swym modelem BT-50. Ford Ranger V powrócił również do Stanów Zjednoczonych, z których model ten wycofano w roku 2011. Powrót do macierzy nastąpił w 2018 roku. Produkcja Rangerów V zakończy się niebawem, gdyż zaprezentowano już następcę, na którego czekać trzeba było aż ponad dziesięć lat.

Ford Ranger

Tym razem Ford zdecydował się na współpracę nie z Mazdą, która zmieniła sojusznika na Isuzu, a amerykańska marka musiała podjąć pracę wraz z Volkswagenem, który razem z Fordem wypuści na rynek Volkswagena Amarok. Podobnie jak poprzednicy nowy Ranger to pickup klasy średniej, który dostępny będzie w Europie, obu Amerykach, Azji, Afryce, jak i Australii. Produkcja ma się rozpocząć w 2022 roku, a pierwsze Fordy Rangery wyjadą na ulice w roku 2023.

Ford Ranger – dane techniczne i silniki

Samochody Forda wciąż nie poinformowały o dokładnych wymiarach nowej generacji swojego pickupa. Ma on jednak mieć o 50 mm dłuższy oraz szerszy rozstaw osi, co oznacza, że będzie on mierzyć dokładnie 3270 milimetrów. Sercem auta będą z kolei silniki wysokoprężne. Królem wśród nich ma być jednostka 3.0 V6. Bardziej rozsądne cenowo opcje to z kolei jednostki 2.0 R4 dostępne w konfiguracji z jedną lub dwiema turbosprężarkami. Można liczyć także na silnik benzynowy 2.3 R4 EcoBoost.

Nowy Ford Ranger 2022 – najważniejsze zmiany

Podstawa to oczywiście odświeżone zderzaki wraz z maską, a także światła. Dzięki zmianom w rozstawie osi Fordowi udało się wygospodarować znacznie więcej miejsca na pace, a także we wnętrzu samochodu. Dzięki temu nowy Ranger będzie bardziej funkcjonalny. W kontroli systemów ma pomagać ekran dotykowy zamontowany pionowo, który ma przekątną wynoszącą 10.1 lub 12 cali. 

 

Zobacz także: Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Ford Ranger