Jaguar XF

Nowy model - Jaguar XF

Jaguar XF jest samochodem osobowym klasy średniej wyższej produkowanym od 2007 roku. Pod koniec 2020 roku została zaprezentowana jego poliftingowa wersja. Czym się charakteryzuje?

 

Jaguar XF drugiej generacji

 

Jaguar XF drugiej generacji został po raz pierwszy zaprezentowany w 2015 roku. Jest to samochód zaliczany do segmentu E, który występuje jako 4 — drzwiowy sedan oraz 5 — drzwiowe kombi. Kierowcy mają tu do wyboru wersję z 6 — biegową manualną i 8 — biegową automatyczną skrzynią biegów. Auto może posiadać napęd tylny lub AWD. Jego długość to 4954 mm, szerokość — 1880 mm, wysokość — 1457 mm, rozstaw osi — 2960 mm, a masa własna — 1545 kg. Jaguar XF drugiej generacji jest w stanie pomieścić 5 pasażerów. Samochód występuje w następujących wersjach wyposażenia: Pure, Prestige, Portfolio, R — Sport oraz S. Może on posiadać między innymi elektrycznie sterowane szyby i lusterka, system ABS i ESP, 12,3 — calowy wyświetlacz TFT, 10 — 2 calowy ekran dotykowy systemu multimedialnego oraz 17 — głośnikowy system audio.

 

Jaguar XF po liftingu

 

Wspomniane powyżej zmiany w Jaguarze XF dotyczą zarówno kombi, jak sedana. Objęły one poprawę stylistyki nadwozia, przeprojektowanie wnętrza i zastosowanie nowych technologii. Jaguar XF w wersji po liftingu może być napędzany dieslem o mocy 204 KM lub silnikiem benzynowym o mocy 250 KM lub 300 KM do wyboru. W dieslu moment obrotowy jest dostarczany do wszystkich lub tylko tylnych kół, a w wersji benzynowej — wyłącznie do tylnych.

 

jaguar xf

Jeżeli chodzi o zmiany wizualne, jest to między innymi nowy zderzak z mniejszymi i większymi wlotami powietrza, co pozwoli zwiększyć wizualną szerokość Jaguara XF. Efekt ten udało się również osiągnąć dzięki nowej osłonie chłodnicy z siatką inspirowaną logo brytyjskiej marki. Znalazło się ono również w bocznych otworach wentylacyjnych. Z przodu auta umieszczono ledowe lampy. W wersji SE i HSE kierowcy znajdą funkcję asystenta automatycznych świateł drogowych, która wykorzystuje skierowaną do przodu kamerę, automatycznie przełączając światła drogowe oraz mijania tak, by zagwarantować jak najlepszą widoczność, bez oślepiania kierowców. Optyczne obniżenie tylnej części Jaguara XF udało się uzyskać dzięki szerszemu zderzakowi i dyfuzorowi w tym samym odcieniu, co nadwozie. W sedanie zastosowano natomiast ciemne obramowanie świateł. Omawiany model brytyjskiego samochodu jest dostępny opcjonalnie wraz z pakietem Black nadającym mu bardziej dynamicznego wyglądu.  Na uwagę zasługuje tutaj również wnętrze auta, które zostało zaprojektowane z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Stylistyka kokpitu jest odważna i zorientowana na kierowcę. Środkowa konsola płynnie przechodzi w deskę rozdzielczą, która może zostać wyposażona w bezprzewodową ładowarkę. Na środku kokpitu znajduje się szklany, zakrzywiony ekran dotykowy o przekątnej 11,4 cala z obudową wykonaną ze stopu magnezu. Pozwala on wygodnie sterować większością urządzeń pokładowych. Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o komfortowych fotelach z ulepszoną amortyzacją i lepszym pokryciem stref klimatyzowanych i podgrzewanych.

 

Co warto wiedzieć na temat silników, w jakie jest wyposażony Jaguar XF? Kierowcy mają tu do wyboru między innymi 2-litrowego diesla nowej generacji mocy 204 KM z napędem na cztery koła lub na tył. Zdecydować mogą się oni również na wersję z silnikiem benzynowym o mocy 250 lub 300 KM. W pierwszej z nich do czynienia mamy z napędem na tył, w drugiej — na obie osie. Moment obrotowy jest dostarczany do kół za pośrednictwem automatycznej, 8-stopniowej skrzyni biegów. Wersja wysokoprężna jest hybrydą wyposażoną w 48 — woltowy akumulator znajdujący się pod podłogą bagażnika. Sedan z tylnym napędem przyspiesza tu od 0 do 100 km/h w 7,6 s. Średnie spalanie wynosi w przypadku tej wersji 4,9 l/100 km. Co do kombi z napędem na 4 koła, od 0 do 100 km/h przyspiesza on w 8 s. Średnie spalanie wynosi tutaj 5,2 l/100 km. Silnik benzynowy o mocy 250 KM przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,9 s. Średnio spala on 8 l/100 km.

 

Zobacz również: Jaguar X-Type - klasa średnia