Subaru Solterra

Nowy Subaru Solterra 2022

Motoryzacja przechodzi aktualnie przez dość rewolucyjny dla siebie okres. Już niedługo w życie wejdą zakazy sprzedaży samochodów spalinowych i z tego powodu rozwój elektromobilności postępuje w tempie szybszym niż kiedykolwiek. Swe elektryczne samochody projektują bowiem także tacy producenci jak na przykład Subaru, które zawsze kojarzone z silnikami bokser oraz napędem 4x4.

Nowe Subaru Solterra 2022 – geneza modelu

Świat motoryzacji, a szczególnie rządy państw, czy Unia Europejska, czyli organy ustalające, jakie wymagania samochody muszą spełnić by mogły trafić do sprzedaży są bezlitosne. Ci którzy nie dostosują się do nowych wymagań zostaną po prostu odcięci od danego rynku, co może być niesamowicie bolesne. Dlatego zaadaptować musi się praktycznie każdy albo skończy się to zniknięciem z rynku. Z tego powodu swój elektryczny model na rynek wprowadza niebawem nawet Subaru.

Ta japońska marka nie jest liderem sprzedaży wśród producentów z Kraju Kwitnącej Wiśni, lecz wciąż posiada wielu swych zagorzałych fanów, którzy chętnie kupowali kolejne modele od Subaru z racji na świetne napędy 4x4 czy też specyficzne silniki typu bokser, które używane są głównie przez Subaru.

Nowy model Subaru to Subaru Solterra, a jego nazwa pochodzi od połączenia słów „Słońce” (Sol) i „Ziemia” (Terra). Auto to jest efektem współpracy Subaru z Toyotą, która przybrała tym razem formę stworzenia auta elektrycznego. Alians ten znany jest jednak przede wszystkim ze stworzenia małych tylnonapędowych coupe w postaci Subaru BRZ i Toyoty GT 86.

Subaru Solterra to bliźniak Toyoty bZ4x. Jest to więc SUV, który rozmiarowo można porównać na przykład do znajdującej się w klasie średniej Toyoty RAV4. Premiera auta jest już za nami, lecz na jego wprowadzenie do sprzedaży musimy jeszcze poczekać. Należy pamiętać, że wiele aut teraz ma spore braki w produkcji, gdyż występują problemy z dostępnością półprzewodników. Subaru Solterra ma jednak zadebiutować już w pierwszej połowie 2022 roku

subaru solterra

Subaru Solterra – dane techniczne

Solterra to SUB naprawdę sporych rozmiarów, który może sporo zyskać dzięki dużej przestronności z tego wynikającej. Auto jest długie na 4690 milimetrów przy rozstawie osi rzędu 2850 milimetrów. Szerokość wynosi 1860 milimetrów, a wysokość sięga 1650 milimetrów. Masa własna wynosi od 1930 do 2020 kilogramów.

 

Zobacz także: Nowy Subaru Forester 2022

 

Subaru Solterra – napęd

Subaru Solterra dostępne będzie w dwóch wersjach. Podstawowa posiada jedynie jeden silnik elektryczny zamontowany przy przedniej osi, który generuje moc rzędu 204 koni mechanicznych. Baterie o pojemności 71.4 kWh pozwolą Solterrze na przejechanie do 530 kilometrów na jednym ładowaniu. Mocniejsza wersja to ta bardziej zbliżona do korzeni Subaru. Ma ona bowiem napęd na cztery koła. Na każdej z osi znajduje się jeden silnik o mocy 109 koni mechanicznych, co daje łączną moc rzędu 218 koni mechanicznych. Większa moc i napęd na cztery koła oznacza jednak, że zasięg wynosi do 460 kilometrów według testów wykonywanych w cyklu WLTP. Baterie mają taką samą pojemność jak w wersji z napędem na przód.