Fiat Scudo

Nowy Fiat Scudo 2022

Fiat to jeden z wiodących producentów samochodów dostawczych. W swej historii budował on je we współpracy z wieloma różnymi producentami. Jednym z aliansów była, a w zasadzie jest współpraca z Peugeotem i Citroenem. Na jej bazie powstało wiele samochodów dostawczych w tym Fiat Scudo, który powraca po 5 letniej przerwie z racji na powstanie koncernu Stellantis.

Fiat Scudo – historia modelu

Pierwszy Fiat Scudo powstał w 1996 roku. Był to następca Fiata Talento i jest wynikiem współpracy między Fiatem, a koncernem PSA, w którego skład wchodzi Peugeot i Citroen, czyli obok Fiata jedni z największych producentów samochodów dostawczych. Scudo to samochód dostawczy segmentu D, czyli drugi największy spośród tych najbardziej popularnych. Bliźniacy Scudo to Citroen Jumpy oraz Peugeot Expert.

Produkcja Fiata Scudo trwała w latach 1996-2006. Wtedy wprowadzono drugą odsłonę tego dostawczego vana. Tym razem do sojuszu pomiędzy Fiatem i PSA dołączyła jeszcze japońska Toyota, W ten sposób powstał kwartet bliźniaczych dostawczaków w postaci właśnie Fiata Scudo, Peugeota Expert oraz Toyoty ProAce.

fiat scudo

Druga generacja Scudo doczekała się faceliftingu w 2013 roku, a ponadto była dostępna w dwóch różnych wysokościach oraz długościach. Innym elementem konfigurowalnym było między innymi zawieszenie, które mogło być mechaniczne lub pneumatyczne. W 2016 roku, gdy zakończono produkcję tej generacji Fiat zdecydował się na przerwanie współpracy na tym polu i swojego dostawczaka segmentu D stworzył wraz z Renault i Oplem. Był to model Talento.

Fiat Scudo powraca jednak, gdyż zarówno Opel jak i Fiat zerwali współpracę z koncernem Renault. Wynika to z tego, że Opel wszedł w posiadanie koncernu PSA, a koncern PSA dokonał fuzji z należącym do Fiata FCA, co poskutkowało powstaniem megakoncernu Stellantis. Z tego powodu uznano, że wszystkie marki muszą oferować dostawczaki produkowane wspólnie. Scudo to ponownie bliźniak Peugeota Expert i Citroena Jumpy, a także Toyoty ProAce. Z racji na to, że Opel wchodzi w skład Stellantis modele Opel i Vauxhall Vivaro również są bliźniakami tych aut.

Nowy Fiat Scudo 2022 – dane techniczne

Egzemplarze Scudo aby być konkurencyjne muszą oferować różne długości pojazdu. Podstawowa to dostawczak o długości 461 centymetrów. Wersja pośrednia mierzy 496 centymetrów, a najdłuższy Fiat Scudo ma długość rzędu 531 centymetrów. Wysokość pojazdu wynosi 189 centymetrów. Pojemność użytkowa to od 4600 do nawet 6600 litrów.

fiat scudo

Nowy Fiat Scudo 2022 – silniki

Zgodnie z nowymi trendami Fiat Scudo będzie dostępny również w wersji e-Scudo, czyli elektrycznej, Ma ona moce rzędu 136 KM, a akumulatory mogą mieć pojemność rzędu 50 lub 75 kWh. Daje to od 230 do 330 kilometrów zasięgu maksymalnego. Prędkość maksymalna elektrycznego Fiata Scudo ma wynosić 130 km/h, co oznacza, że samochód ten nie sprawdzi się raczej poza granicami miasta, lecz w miejskiej dżungli będzie czuć się jak ryba w wodzie. Podstawowa wersja Fiata Scudo będzie z kolei napędzana silnikami wysokoprężnymi. Mają one moc wynoszącą kolejno 102, 120, 145 oraz 177 koni mechanicznych. 

 

Zobacz także: Nowy Fiat e-Ducato 2021r., ceny