Fiat Ulysee

Nowy Fiat Ulysee 2022

Fiat ostatnio rozpoczął dość mocny rozwój swojej gamy modelowej. Robi to po pewnym okresie przestoju, lecz efekty widać już teraz. Fiat 500 to bardzo popularny miejski model, a Fiat Tipo zbiera wiele nagród i jest ceniony zarówno wśród ekspertów, jak i pospolitych klientów. Nie można jednak zapominać o całej gamie Fiat Professional, w której Włosi już od dłuższego czasu mają do zaoferowania naprawdę intrygujące maszyny. Teraz do “profesjonalnej” rodziny aut dostawczych dołącza Fiat Ulysee. Czym będzie się charakteryzować ten model oraz do jakich zadań jest on stworzony?

Nowy Fiat Ulysee 2022 - owoc współpracy z innymi markami

W przypadku samochodów dostawczych, kooperacja nawet kilku różnych producentów nie jest żadnym zaskoczeniem. Dzieje się tak nieprzerwanie od dziesiątek lat, gdyż charakterystyka tego typu pojazdów pozwala na swobodne łączenie wielu rozwiązań danych marek i prezentowaniu ich na wspólnej maszynie, gdzie zmienia się najczęściej wyłącznie design i znaczek producenta.

Jest to typowy przykład zabiegu, znanego jako “badge engineering” - sprzedawanie tego samego pojazdu pod egidą innych producentów w celu zmaksymalizowania zysków i zminimalizowania kosztów produkcji. W przypadku samochodów osobowych mocno odchodzi się od tego typu zabiegów, lecz w przypadku dostawczaków jest to nadal obowiązujący trend.

Bardzo podobnie sytuacja prezentuje się z Fiatem Ulysee. Został on bowiem skonstruowany na platformie EMP2, która markom z megakoncernu Stellantis. Tym samym Fiat współpracuje z Citroenem, Peugeotem oraz Oplem przy tworzeniu swoich aut dostawczych, dzięki czemu koszty produkcji są o wiele mniejsze.

Co bardzo ważne, platforma EMP2 pozwala na implementowanie zarówno silników spalinowych, jak i elektrycznych. Jeżeli mocniej siedzicie w świecie motoryzacji, zapewne doskonale wiecie, jak ogromną wagę do elektryfikacji gam poszczególnych producentów przykłada cały koncern Stellantis. Dzięki temu wiemy, iż we Fiacie Ulysee z pewnością pojawią się także i jednostki napędowe, które korzystają z elektryczności.

Nowy Fiat Ulysee 2022 – jakie silniki tam znajdziemy?

Dopóki Fiat nie ogłosi oficjalnych danych dotyczących samochodu – na razie mamy do wglądu jedynie zdjęcia oraz fakt, że Ulysee trafi na rynek w przyszłym roku – możemy tylko gdybać o wymiarach samochodu oraz ofercie silnikowej. Możemy jednak doszukać się wielu poszlak, które będą w stanie naprowadzić nas na to, jakie motory ujrzymy w nadchodzącym dostawczaku.

Jeżeli samochody Fiat skorzystają z tego samego silnika elektrycznego, co Citroen, Peugeot i Opel, a jest to bardzo prawdopodobne, w ofercie znajdziemy jednostkę o mocy 136 koni mechanicznych. Do wyboru będziemy mieli zaś akumulatory o pojemności 50 lub 75 kWh, które będą oferować zasięg kolejno 230 i 330 kilometrów.

 

Zobacz także: Nowy Fiat e-Ducato 2021r., ceny


 

Nowy Fiat Ulysee 2022 – czym dokładnie będzie?

Z opisu auta jesteśmy w stanie wyciągnąć fakt, iż Ulysee będzie minibusem. Będziemy mogli skonfigurować ten model w taki sposób, by móc dostosować liczbę siedzeń do własnych potrzeb – od 6 do 9 miejsc dla pasażerów. Nie znamy jeszcze dokładnej ceny aut, lecz wiemy, iż oficjalna premiera powinna odbyć się w pierwszym kwartale roku 2022.