Mitsubishi Pajero - pojazd terenowy

Mitsubishi Pajero - pojazd terenowy

Mitsubishi Pajero to pojazd terenowy produkowany przez japońską firmę Mitsubishi Motors. Nazwa „pajero” pochodzi z łaciny, gdzie „pajero” oznacza dzikiego kota z Ameryki Południowej. Inne nazwy tego modelu to Montenero w krajach hiszpańskojęzycznych i Shogun w Wielkiej Brytanii. Produkcja Mitsubishi Pajero rozpoczęła się w 1982 roku, ale pierwszy plan produkcji samochodów terenowych pojawił się już w 1979 roku. Koncepcja modelu oparta jest na samochodzie PX33 z 1934 roku. Od 1982 roku marka wyprodukowała cztery generacje i ten model został zakupiony przez ponad 3 miliony ludzi na całym świecie. 

Prototyp pierwszej generacji Pajero wyszedł w 1973 roku. Pełna wersja samochodu została wystawiona w Tokio w 1981 roku. Samochód jest wyposażony w turbodoładowany silnik wysokoprężny o pojemności od 2,3 do 2,6 litra. Może być również wyposażony w silnik benzynowy o pojemności od 2,6 do 3 litrów. Ten samochód występuje w wersji trzydrzwiowej, lub pięciodrzwiowej. Produkcja Pajero I zakończyła się w 1991 roku. Mitsubishi Pajero drugiej generacji produkowane w latach 1991-1999 ma trzy konfiguracje nadwozia: Soft Top i Junior (trzydrzwiowe) oraz Standard (pięciodrzwiowe). Klienci mogą wybrać 4-biegową automatyczną skrzynię biegów lub 5-biegową manualną skrzynię biegów.

Mitsubishi Pajero III produkowane w latach 1999-2006 posiada niezależne zawieszenie przedniej i tylnej osi. Wnętrze samochodu nowej generacji zostało powiększone, dodano szereg ulepszeń, a pojemność bagażnika wzrosła do 1000 litrów. Od 2006 roku produkowana jest czwarta generacja. Podobnie jak jego poprzednicy, V60 ma wersję krótką (trzydrzwiową) i długą (pięciodrzwiową). Może pomieścić od 5 do 7 osób. Wersje wyposażenia auta to: Invite, Instyle. Najmocniejszym silnikiem jest silnik benzynowy V6 o pojemności 3,8 litra i mocy 250 KM ze zmiennymi fazami rozrządu MIVEC. Pajero to jedyny samochód terenowy koncernu w Japonii. Od samego początku produkcji cieszy się niezwykłą popularnością na rynku motoryzacyjnym.