Jakie są najchętniej wybierane typy samochodów osobowych?
Zgodnie z danymi, które zostały opublikowane przez Samar udział rynkowy najpopularniejszych nadwozi samochodów osobowych przedstawia się następująco:
pierwsze miejsce - samochody osobowe typu SUV
drugie miejsce - samochody osobowe typu hatchback
trzecie miejsce - samochody osobowe typu kombi
Na kolejnych pozycjach plasują się sedan, kombivan oraz van.
Jakie są najmniej awaryjne samochody ostatnich lat?
Według rankingu awaryjności ADAC 2020 klasyfikacja najmniej awaryjnych samochodów przedstawia się następująco na przykładzie różnych klas samochodów. Najmniej awaryjne samochody - klasa mini:
Toyota Aygo – zwycięzca rankingu w swojej klasie.
Najmniej awaryjne samochody - klasa aut małych:
Audi A3,
Fiat Punto,
Honda Jazz.
Najmniej awaryjne samochody – klasa średnia:
Audi A4,
BMW serii 3,
Opel Astra.
Najmniej awaryjne samochody – klasa wyższa średnia:
Audi A6,
BMW serii 5,
Mercedes-Benz GLE,
Samochody osobowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć
Poszukujesz samochodu osobowego na dojazd do pracy czy wakacyjne wyjazdy rodzinne? Zapoznaj się z naszą ofertą samochodów osobowych. W naszej ofercie znajdziesz auta osobowe dostosowane do Twoich potrzeb. Sprawdź samochody osobowe małe i oszczędne oraz przestronne i ergonomiczne, w sprawdzonym stanie technicznym. Wszystko dostępne jest w różnych wariantach cenowych, dzięki czemu na pewno znajdziesz oczekiwany pojazd. Korzystając z naszej wyszukiwarki, możesz segregować auta osobowewedług nadwozia, pojemności silnika, spalanego paliwa czy innych zmiennych. Na pewno będziesz zadowolony!
Samochody osobowe podział na kategorie
Istnieje kilka klasyfikacji samochodów osobowych. Możemy podzielić je na segmenty, rodzaje czy typ nadwozia.
Zacznijmy od tego ostatniego. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejsze na rynku były trzy rodzaje nadwozia – hatchback, sedan i kombi. Dziś możemy mówić o wielu różnych typach bryły pojazdu. Jakie z nich możesz zakupić?
SUV – rodzaj nadwozia łączącego cechy charakterystyczne auta miejskiego i terenowego. Jest wyższy, potężniejszy i szerszy niż auto miejskie, ale jednocześnie mniejszy gabarytowo od „terenówki”. Podgrupą należącą do kategorii SUV jest crossover (mały SUV).
Coupe – nadwozie z nisko opadającym dachem. Ma z tyłu mniej miejsca niż np. hatchback czy sedan.
Kabriolet – typ nadwozia z rozsuwanym dachem. Możesz zdejmować go w całości lub składać.
Minivan – hybryda auta osobowego i małej ciężarówki. Ma większy bagażnik i przestrzeń użytkową. Jest wyższy niż auta typu hatchback.
Bardziej rozbudowany jest podział aut osobowych ze względu na segmenty. Oto klasyfikacja:
segment A – to małe pojazdy, przeznaczone zwykle do jazdy po mieście. Mają mały bagażnik, a niekiedy przestrzeń przeznaczoną wyłącznie dla czterech osób. Przykłady takich aut to Volkswagen UP, Toyota Aygo, Citroen C1 czy Fiat 500;
segment B – auta miejskie, ale z przestrzenią użytkową dla pięciu osób i większym bagażnikiem. Nadają się do niedalekich podróży poza miasto. Przykłady takich aut osobowych to między innymi Skoda Fabia, Fiat Punto czy Nissan Micra;
segment C – samochody średniej wielkości, przeznaczone do poruszania się zarówno po mieście, jak i w dalsze trasy. Przykłady? To między innymi Skoda Octavia, Toyota Corolla czy Renault Megane;
segment D – duże auta osobowe o wydłużonym nadwoziu. Mogą komfortowo przewozić pięć osób na dłuższych trasach. Najczęściej w segmencie D występują pojazdy typu sedan, ale też kombi. Zaliczymy do nich Renault Lagunę, Toyotę Avensis czy Mazdę 6;
segment E – to auta aspirujące do klasy wyższej. Najczęściej są najlepiej wyposażonymi modelami z całej gamy danej marki, która produkuje powszechnie dostępne auta osobowe. Do tego segmentu możemy zaliczyć np. Renault Vel Satis, Alfa Romeo 166 czy Honda Legend);
segment F – pojazdy luksusowe, cenione ze względu na komfort jazdy, gabaryty i świetne wyposażenie. Do tego typu aut osobowych możemy zaliczyć np. BMW serii 7, Audi 8 czy Mercedesa klasy S;
segment S – auta osobowe o nadwoziu sportowym, często w wersji coupe. Są najczęściej bardzo luksusowe i drogie. Przykładem takiego pojazdu może być Porsche 911;
segment H – tego rodzaju auta osobowe znane są także jako kabriolety. Posiadają całkowicie ściągany lub składany dach. Najczęściej spotyka się tego rodzaju auta o nadwoziu przypominającym coupe, ale istnieją też kabriolety w wersji sedan czy hatchback.
segment J – to auta osobowe, które należą do grupy tzw. terenowych. W segmencie J wyróżniamy SUVy, crossovery, terenówki czy SAVy. Do tego segmentu należy np. Nissan Qashqai.
segment M – tzw. vany i minivany. Cechą tych aut osobowych jest duża pojemność kabiny i bagażnika. Przykładem takiego samochodu jest Citroen Xsara Picasso czy Volkswagen Sharan.
Niektórzy specjaliści uważają, że współczesna motoryzacja jest bardzo rozbudowana i niestandardowa, stąd ciężko zaliczyć jeden model pojazdu do jednego segmentu, a tradycyjne podziały się zacierają. Przykładem może być np. Toyota Yaris czy Nissan Micra – niegdyś należące do segmentu A, dziś część segmentu B.
Jeżeli chodzi o rodzaje pojazdów osobowych, to możesz znaleźć na rynku m.in. auta miejskie, auta kempingowe, samochody użytkowe, sportowe, a także luksusowe.
Najpopularniejsze auta osobowe
Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące handlu detalicznego samochodami osobowymi wskazują, że ceny pojazdów na rynku wtórnym rosną, ale wprost proporcjonalnie do zainteresowania zakupem. Najczęściej stawiamy na motoryzację niemiecką, wybierając takie marki jak BMW, Volkswagen czy Audi. Zdarza się też, że inwestujemy w amerykańskie czy japońskie pojazdy. Z nowszych samochodów bardzo dobrze sprzedaje się np. Nissan Qashqai – najpopularniejszy na świecie crossover. W przypadku samochodów z rynku pierwotnego zdecydowanie królują Toyoty, Skody, Dacie i Hyundaie. Właśnie modele tych producentów sprzedawały się w 2021 roku najlepiej. Ceny samochodów nowych również wzrosły.
Jeżeli chodzi o typ nadwozia, to Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wskazuje, że zakochaliśmy się w dużych autach osobowych, które to mają nadwozie typu SUV i crossover. Dotyczy to zarówno sprzedaży pojazdów na rynku pierwotnym i wtórnym.
Które auta osobowe są przez nas poszukiwane najczęściej? Oto typy, które interesują Polaków
Jakie modele samochodów osobowych są w Polsce najpopularniejsze? Poniższe zestawienie to badania Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Połączyliśmy więc najczęściej rejestrowane samochody osobowe w Polsce w 2023 roku.
Oto ranking najpopularniejszych samochodów w Polsce. Wytłuszczone zostały samochody z rynku pierwotnego.
Pozycja
Marka i model
Liczba sztuk
1.
Audi A4
28 173
2.
Opel Astra
26 824
3.
Volkswagen Golf
25 254
4.
Toyota Corolla
22 095
5.
BMW 3
19 663
6.
Audi A3
17 389
7.
Opel Corsa
16 168
8.
Ford Focus
15 406
9.
Volkswagen Passat
14 832
10.
Toyota Yaris
14 479
11.
Ford Fiesta
14 040
12.
Audi A6
13 155
13.
Skoda Octavia
13 116
Na czym skupić się podczas oględzin samochodu przed zakupem?
Dokładnie przejrzyj stan blacharski samochodu.
Zweryfikuj czy licznik przebiegu nie jest cofnięty.
Sprawdź czy pod dywanikami jest sucho i nie ma np. dziur w podłodze.
W trakcie jazdy próbnej rozgrzej silnik, dynamicznie zahamuj, przyspiesz, skręcaj. Włącz też klimatyzację i wszelkie pozostałe systemy elektryczne i elektroniczne.
Obejrzyj dokładnie komorę silnika. Zobacz czy płyny samochodowe nie ciekną z pojazdu.
Zabierz samochód do wyspecjalizowanego serwisu diagnostycznego, ale najlepiej oddalonego od miejsca zamieszkania sprzedawcy.
Zapytaj sprzedawcę o ewentualne wady, których nie widać na pierwszy rzut oka. To ważne!
Nabywasz auto osobowe - pamiętaj o swoich prawach!
Nie jest tak, że kupując samochód kupujesz kota w worku. Popularne powiedzenie „gwarancja do bramy, a potem się nie znamy” mija się kompletnie z prawdą. Inwestując w pojazd masz otrzymać towar, za który zapłaciłeś – bez jakichkolwiek wad ukrytych. Jeżeli nabyłeś samochód osobowy, a sprzedawca ukrył jakiekolwiek wady, to masz prawo żądać zwrotu pieniędzy za auto, albo naprawy usterki na koszt byłego właściciela.
Z tego względu pamiętaj, aby dokładnie obejrzeć wcześniej samochód i zapytać sprzedawcę o ewentualne wady, których nie jesteś w stanie zobaczyć. Jeżeli ten zatai cokolwiek i wpłynie to na kwestię użytkową pojazdu, musi się liczyć z tym, że auto osobowe do niego wróci, a Ty odzyskasz swoje pieniądze.